ערבית

פצעי לחץ: המחלה של חוסר תזוזה

פצעי לחץ הינה תופעה שנוצרת בעקבות לחץ מתון על אזור מסוים בגוף. הפצעים יוצרים כאבים, לעיתים עם הפרשות או זיהום, ומאלצים את האדם הסובל מהם להתמודד לא רק עם מצב אשר בגינו נאלץ לשכב או לשבת באופן קבוע – כגון מחלה או פציעה, אלא גם לסבול מחוסר נוחות וכאב בגינם.

בשל הקשר האיתן בין  פצעי לחץ למצבים של חוסר מוביליות, שכיבה או ישיבה ממושכים, נהוג לראות פצעי לחץ בקרב הגיל השלישי. עם זאת, ניתן למנוע אותם בעזרת מודעות רבה ומעט עבודה פיסית אשר אינה בהכרח מאמצת מאוד.

 

מהו פצע לחץ וכיצד הוא מופיע?

 

כאשר אתם יושבים או שוכבים באופן ממושך באותה התנוחה, נוצר לחץ על אזור מסוים בגוף אשר מוביל לאיסכמיה, תופעה בה ישנה אי אספקת חמצן מיטיבה לרקמה מסוימת. בעקבות המחסור בחמצן והלחץ המופעל על אותו אזור בגוף, נוצרים פצעים כתוצאה מסוג של נמק למעשה.

 

הרקמה העיקרית אשר נפגעת מפצעי לחץ הינה השריר, מאחר והשרירים שלנו זקוקים לחמצן רב על מנת לפעול. לכן הפעלת לחץ מתון על השריר עלולה להוביל לפציעות חמורות, ולעיתים לנזקים בלתי הפיכים. עם זאת, את הפציעה עצמה לוקח זמן עד שניתן לראות בעור, אשר הינו פחות רגיש ללחצים מאשר השרירים.

 

מניעת פצעי לחץ

 

פצעי לחץ אשר גרמו לנזק משמעותי לא ניתן לשפר על ידי החזרת זרימת הדם על קנה. למעשה, ברגע שהשריר נפגע באופן משמעותי, ייתכן מאוד והנזק הינו בלתי הפיך. מסיבה זו בדיוק חשוב להקפיד על מהלכים מונעים פצעי לחץ, ופעמים רבות תוך עזרה לקשיש אשר אינו יכול לעשות זאת תמיד בעצמו.

מניעת פצעי לחץ מורכבת משני דברים עיקריים – תחילה, תזוזה ככל הניתן. כל תנועה או תזוזה אשר תמנע קבעון של לחץ על אותו אזור של הגוף לזמן ממושך יכולה להועיל. כך למשל, שינוי תנוחת ישיבה או שכיבה, התהלכות וקימה גם לפרקים קצרים, מתיחות ופעילות ספורטיבית ככל ניתן, וכדומה.

גם פיזיותרפיה או עיסוי יכולים להועיל מאוד במצבים של חוסר מוביליות, בכך שהם משנעים את מחזור הדם, מפעילים את מערכות הגוף והשרירים, ומובילים לשינויים בתנוחה ולתזוזה המופעלת על (אך גם מפעילה את) המטופל.

 

עוד גורם מונע משמעותי הינו מזרן לפצעי לחץ, אשר למעשה מפזר את הלחץ המופעל על הגוף, ובכך מקל משמעותית על השוכב. מזרן כזה יכול להאט דרסטית את הסיכוי להתפתחותם של פצעי לחץ, גם אם לא למנוע לחלוטין – מאחר ועדיין חשוב להקפיד על תנועה ושינוי תנוחה של הקשיש.

פצעי לחץ אינם תופעה פשוטה להתמודדות מרגע שהופיעו, ועל כן חשוב דווקא להקפיד על מניעתם ככל הניתן. במיוחד בגיל השלישי שנעזרים בשירותי סיעוד, אשר בו כל התמודדות עם בעיה רפואית יכולה להיות משמעותית וקשה יותר מאשר בגילאים צעירים.

 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button