ערבית

פסיכוגריאטריה

ישנם בעלי מקצוע רבים שאמונים על אוכלוסיית הזקנים ופועלים למען מניעה, סיוע, טיפול ותמיכה  בבעיות שונות המתרחשות בגילים הללו. אחד מהתחומים הוא פסיכוגריאטריה והרופאים העוסקים בתחום זה בעצם התמחו בהפרעות נפשיות וקוגניטיביות המופיעות אצל אוכלוסיית הזקנים.

פסיכוגריאטריה

מדוע נוצר התחום של פסיכוגריאטריה?

ככל שעוברות השנים אנו מתבגרים ומזדקנים, גופנו אינו מתפקד כבעבר ומוחנו מתחיל לאט לאט לאבד מחדותו. ישנם מאפיינים שונים לתקופת הזיקנה. נוכל לראות מצבי קושי כמו מחלת פרקינסון או מחלת דמנציה שהיא מחלת ניוון מוחית אשר גורמת לשינוי בהתנהגות ובחשיבה או האלצהיימר שהוא בעל מאפיינים פיזיים בתפקוד המוח, וגם הוא משנה את התנהגותו וחשיבתו של אדם.

יחד עם זאת נוכל לראות מצבי קושי שמקורם נפשיים ומשפיעים על יכולת הקוגניציה של האדם. ניתן לכלול אותם תחת הקטגוריה של תשישות הנפש. התסמינים יכולים להיות חוסר שקט או תוקפנות, בלבול או ניתוק מהמציאות. המצב הנפשי רעוע ופוגע במצב הרוח בחיוניות הקשיש.

הסיבות יכולות להיות רבות. חברתיות, כלכליות, רקע ושנות חיים ואפילו סיבות גופניות, אך, כולן מובילות להשפעה על תפקודו והתנהגותו ביום יום ופוגעות ביכולת זו.  פגיעה זו בנפש ובקוגניציה העלתה את הצורך לתחום התמחות מסוים. פסיכוגריאטריה מעניק מענה לצורך הזה ובו פסיכיאטרים המתמחים בהפרעות ובמחלות העולות בקרב טווח הגילים הזה.

מה ניתן לעשות?

המחלות ומצבם הנפשי של הקשישים דורש טיפול ותמיכה יומיומית, לעתים צמודה ולמשך כל היממה. חלק מהטיפול נעשה ע“י אנשי מקצוע בתחומים מקצועים כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפול באומנות, תזונה ועוד. וחלק מהטיפול, במקרה שהקשיש אינו יכול עוד לטפל בעצמו, נעשה על ידי תמיכה של מטפלת סיעודית בהתנהלות היומיומיות שעובדת עם הקשיש בביתו ומסייעת לו בכל אשר צריך.

הצורך בתמיכה הביא להקמת אפיקי עזרה שונים ובמקרה הצורך ניתן לחפש אחר חברת סיעוד מכובדת ומקצועית שיכולה לשלוח את העזרה הנדרשת ולהעניק את התמיכה לקשיש.

ככל שהמצב מתדרדר, הפעילות המוחית יורדת והמצב הנפשי מוביל לבלבול ולחוסר שליטה, כך עולה הצורך בתמיכה בבית ולא רק בתמיכה הרפואית המקצועית. ביחד עם טיפולי פסיכוגריאטריה העלויות גבוהות מאוד ויש צורך בממון רב כדי לתחזק ולשמר ולמלא אחר כל הצרכים שעולים ממצבים אלו.

לשמחתנו, ישנה מודעות שעולה ומתגבשת לצורך בסיוע כלכלי. ישנן תכניות ממשלתיות שמאפשרות את אותם טיפולים יקרים. ישנו סבסוד של המדינה לתרופות ולטיפולים מסויימים וניתן לפנות לביטוח לאומי כדי ללמוד על זכויותיו של החולה במחלות אלו. ישנם אף את  הביטוחים של קופות החולים והביטוחים הסיעודיים ומעניקים מרווח נשימה וסיוע ומכסים  בפוליסה את אותם תסמינים הנראים במחלות הללו. ניתן לראות אף מרכזי יום שונים שמכניסים תחת קורתם את בעלי המקצוע השונים בעלות נמוכה.

באבחון נכון ופנייה לגורמים הרלוונטיים, ניתן יהיה לבנות תכנית טיפולית מקיפה ומערכת תמיכה המותאמת לצרכים העולים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

פסיכוגריאטריה

פסיכוגריאטריה

ישנם בעלי מקצוע רבים שאמונים על אוכלוסיית הזקנים ופועלים למען...
קרא עוד
ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

לכולנו יש הורים קשישים שבמהלך הזמן הופכים להיות סיעודיים. על מנת...
קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
Call Now Button