ערבית

דמיינו שהייתם יכולים לחזור כמה שנים אחורה, לתקופה בה הייתם צעירים יותר. מה הייתם נותנים עבור חוויה כזו?

הכול בראש – הפסיכולוגית האמריקאית אלן לאנגר גילתה שלא רק שזה אפשרי, אלא שזה פשוט יותר ממה שנדמה. לבני אדם יש מכונת זמן ייחודית שנקראת “המוח”, ובעזרתה ניתן להחזיר את המצב הפיזיולוגי, הנפשי ואפילו הקוגניטיבי כמה שנים טובות אחורה.

זה לא מדע בדיוני. אלו עובדות מהשטח בתחום מרתק הנקרא הפסיכולוגיה של האושר.

 

מהלך הניסוי

דוקטור לאנגר – מומחית בגרונטולוגיה, ייעוץ לקשישים ועוד – אספה קבוצה של בני 70 ומעלה, ושיכנה את כולם בבית אחד. התנאי היה שכל אחד ואחת ממשתתפי הניסוי חייב להתנהל כאילו הוא צעיר ב-20 שנה מגילו האמיתי. משתתפי הניסוי ארזו את חפציהם בעצמם, פרקו את המזוודות כשהגיעו לביתם החדש, התלבשו בבגדים דומים לאלו שלבשו לפני 20 שנה, הכינו אוכל לעצמם, צפו בתוכניות טלוויזיה מלפני 20 שנה, שמעו תוכניות רדיו בנות 20 שנה וכן הלאה.

כל ההתנהלות המרתקת הזו נמשכה לא יותר משבוע ימים, אך תוצאותיה ניכרו באופן כמעט מיידי. משתתפי הניסוי היו שמחים ואנרגטיים יותר, כישוריהם המוטוריים השתפרו וחלקם אף העלו כמה נקודות במנת המשכל. אצל חלק מהם אף חל שיפור בליקויי ראייה ושמיעה – וכל זאת מכיוון שניהלו את חייהם כאילו היו בני 50 במקום בני 70.

 

ניסויים נוספים

אומנם נכון שניסוי של שבוע בלבד אינו מהווה הוכחה חותכת, אך זהו בהחלט לא הניסוי הראשון או האחרון שבוצע בתחום. ניסוי נוסף שנערך עם 500 משתתפים בני 100 ומעלה בחן את יכולותיהם המוטוריות והקוגניטיביות, והם התבקשו למלא שאלונים אודות תחושותיהם וחייהם.

 

רוב משתתפי הניסוי השני לא מקפידים על אורח חיים בריא, המשלב אכילה נכונה ופעילות ספורטיבית, וחלקם אף בעלי משקל עודף או מעשנים משך עשורים רבים. למרות זאת גם ניסוי זה גילה ממצאים מעניינים מאוד – ככל שאדם מעמיק במחשבות ובדאגות על חייו או מצבו, כך גדלים סיכוייו לפתח בעיות לאחר מכן. ככל שאדם פשוט חי את חייו כאן ועכשיו, ולא עוצר לחשוב ולדאוג “מה יהיה”, כך קטנים סיכוייו לפתח בעיות בהמשך.

 

פסיכולוגיית האושר בעצם מגלה לנו שאפשר “לעבוד על הגוף” ולגרום לעצמנו להיות מאושרים יותר, באמצעות הטריק הכי פשוט – להיות מאושר בפועל במקום לרדוף אחרי רעיון מעורפל של אושר. לחייך יותר, להתנהל בקלילות וליהנות ממה שיש לנו.

 

הכול בראש – סודם של אנשים מאושרים

לא משנה מה גילך, את/ה קובע/ת כמה מאושר תהיה/י. ניסוי שנמשך 35 שנים ובחן 50,000 משתתפים בני 50, מצא ממצאים דומים לכל השאר – ככל שאדם פחות טרוד מחייו, כך הוא מוסיף לעצמו עוד כמה שנים לתוחלת החיים הממוצעת.

 

איך תהפכו גם אתם למאושרים?

בתוכנית Horizons של ה- BBC שעסקה באושר, ניתנו כמה אפשרויות פשוטות לביצוע:

 

עשו מדיטציה – שבו או שכבו בשקט כמה דקות והקשיבו לעצמכם נושמים. הריכוז פנימה מאפשר להתנתק מזרם המחשבות הבלתי פוסק שמציף את המוח ואת התודעה, ומחולל שינויים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים לטובה.

 

חייכו יותר – ממצאים מגלים כי הגוף לא באמת יודע מתי חיוך הוא אמיתי ומתי הוא מזויף. אם תרגילו את עצמכם לחייך יותר, גם אם אין לכם סיבה אמיתית לחייך, המוח ישחרר יותר חומרים מרגיעים ואתם תחושו את ההשפעות החיוביות המצטברות.

 

שינוי הטיה קוגניטיבי – מכיוון שחלק ניכר מההתנהגות והאישיות שלנו מוכתבים מתהליכים לא מודעים, נוכל להטות את הלא מודע לכיוון האופטימי. שבו מול קבוצת תמונות במחשב או על השולחן, ונסו למצוא את הפרצופים המחייכים בכל תמונה. הפעולה הפשוטה להפליא הזו שנקראת CBM (ראשי תיבות של Cognitive Bias Modification) נוסתה באוניברסיטת אסקס, ואלפי משתתפים העידו שהיא תורמת לרמת האופטימיות שלהם.

 

אנחנו כאן בשבילכם- מ.ס.ד!
מ.ס.ד שירותי סיעוד ועובדים זרים, חברת סיעוד מהמובילות בישראל לשירותכם!

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו: 
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button