ערבית

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת הסוכר בדם נמוכה. במצב זה ירגיש החולה תחושות של זיעה קרה, רעב, רעד, טשטוש בראיה, חולשה ודפיקות לב. אם הבעיה אינה מטופלת במהירות היא יכולה להתדרדר למצב של בלבול חושים, התנהגות בלתי רגילה, דיבור לא ברור ואף לאובדן הכרה, עוויתות ולסכנת מוות.

היפוגליקמיה בקשישים היא מסוכנת יותר

היפוגליקמיה בקשישים מהווה בעיה בריאותית חמורה ששכיחותה אינה מוערכת כראוי. בקרב קשישים היא כרוכה בתחלואה קשה ואף בתמותה. 25% מהאשפוזים הדחופים בקרב קשישים הם על רקע של היפוגליקמיה- עקב שימוש באינסולין ואו תרופות פומיות לסוכרת. חלק מהתסמינים של היפוגליקמיה בקשישים מדמים אירועים הדומים לאירועים מוחיים ואו לבביים ולכן עלולים לבלבל ולהוביל לאבחון מוטעה.
היפוגליקמיה פוגעת יותר בקשישים מבצעירים, סוכרתיים או לא סוכרתיים מאחר ועם הגיל מפתח הגוף תנגודת לאינסולין, מערכת ההורמונים ובמיוחד ההורמון האחראי לייצור גלוקוז בכבד (קלוקגון) משובשת ואיטית יותר.

סימנים להיפוגליקמיה

בעוד התסמינים להיפוגליקמיה מופיעים יחסית מהר יותר אצל צעירים (עוד לפני שהרמה של הסוכר בדם מתחילה לפגוע בתפקודים הקוגניטיביים), בקרב קשישים סימני היפוגליקמיה מופיעים בסמיכות לפגיעה הנוירולוגית ולכן זמן ההתרעה הוא לא מספיק ארוך. מצב זה עלול לפגוע ביכולתו של הקשיש לטיפול עצמי ולגרום למצב שהיפוגליקמיה קלה תהפוך במהרה לקשה מאוד.

היפוגליקמיה

כיצד ניתן למנוע היפוגליקמיה בקשישים?

לאור מצב זה, יש צורך למנוע מצבי היפוגליקמיה בקשישים בכל דרך אפשרית.

לעיתים קשישים שמתפקדים באופן עצמאי וללא תמיכה של מטפלת סיעודית ושבמהלך כל חייהם ידעו להתמודד ולמנוע את תסמיני המחלה מתחילים לשכוח לקחת את התרופות בזמן. שהרי ירידה קוגניטיבית שבאה באופן טבעי עם הגיל מפחיתה את היכולת לטיפול עצמי גם בקרב אלו ששנים רבות ניהלו את הטיפול בעצמם בהצלחה רבה.

לפיכך, חשוב מאוד לברר על גמלת סיעוד ועל הזכות למטפלת סיעודית כדי לסייע לקשיש במקרה של התדרדרות. יש לסייע לקשיש לשמור על תזונה בריאה, בזמנים קבועים.

יש לשמור על מתן התרופות בזמן ובמינון הנכון, לדאוג עד כמה שניתן לפעילות גופנית.

נקודה חשובה נוספת היא מעקב אחרי כמות המזון שאוכל הקשיש. במקרים רבים, עקב תרופות רבות שלוקח הקשיש ומחלות נלוות הוא מפתח חוסר תיאבון ומגיע למצב של תת תזונה. מצבי תת תזונה הם מסוכנים ביותר בקשיש הסוכרתי כי שוב הם יכולים להביא למצב של היפוגליקמיה. לפיכך, הימצאותה של מטפלת סיעודית או מישהו שמלווה את הקשיש ודואג לו ולהתנהלותו התקינה היומיומית יכולה להפחית את הסיכון להתפתחות מצבים מסכני חיים. הזכאות לגמלת סיעוד מאושרת על ידי המוסד לביטוח לאומי ומאפשרת לכל אדם להתקיים בכבוד במצבים סיעודיים ובמצבים בהם הוא זקוק לעזרה נוספת, במיוחד לאדם הנזקק לסיוע אשר שוהה בביתו ואו בדיור מוגן.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

פסיכוגריאטריה

פסיכוגריאטריה

ישנם בעלי מקצוע רבים שאמונים על אוכלוסיית הזקנים ופועלים למען...
קרא עוד
ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

לכולנו יש הורים קשישים שבמהלך הזמן הופכים להיות סיעודיים. על מנת...
קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
Call Now Button