ערבית

פצעי לחץ בקרב קשישים

פצעי לחץ – מה הם פצעים אלו? כיצד הם מתפתחים על גופו של הקשיש? מה הם דרכי הטיפול המקובלים וכיצד ניתן למנוע אותם לחלוטין?

כאשר מדובר על פצעי לחץ, מדובר על פצעים המתפתחים בגופו של הקשיש או כל אדם אחר המרותק למיטתו וזקוק לעזרה סיעודית (ניתן לקרוא מידע נוסף על שירותי סיעוד שונים). פצעים אלו פוגעים באופן מוחלט באיכות חייו של הקשיש וגורמים לו לסבל ופגיעה באיכות החיים. לצערנו, מדובר על מצב מסכן חיים של ממש כלפיי הקשיש. למעשה, פצעי לחץ נגרמים מחוסר תנועה של הקשיש (או המטופל) כאשר הוא מרותק למיטתו ונמצא במצב של חוסר ניע. הדבר עשוי לקרות בכל מסגרת בה נמצא הקשיש (טיפול בביתו, טיפול במוסד סיעודי ואף בבית חולים).

מה הם פצעי לחץ?

למעשה מדובר בפצעי עור פתוחים הנגרמים לאחר הפעלת כוח ממושך (לחץ) על אזור בגוף באופן תדיר. למעשה פצעים אלו בחלק הארי של המקרים נגרמים לאחר מצב שבו המטופל מרותק במיטתו ומוגבל בתנועותיו. אחת ההנחיות שמקבלת מטפלת סיעודית היא לשנות את תנוחת המטופל באופן תדיר בכדי שלא ייווצר מצב בו חלק מסוים בגוף נלחץ כנגד המזרן. המקומות שיותר מועדים לפורענות הם האיברים הכבדים ביניהם הנלחצים כנגד המזרן: גב תחתון וישבן, כתפיים וגב. מדובר בפצע פתוח הנוצר בקלות יחסית במצבי חוסר תנועה. יחד עם זאת פצעי לחץ אמנם נוצרים בקלות אך הטיפול בהם אורך זמן רב. בנוסף כאמור, הם עלולים לגרום לסכנת חיים של ממש.

פצעי לחץ שבמהותם הם מעין נמק ברקמה נוצרים במרבית המקרים לאחר שכיבה ממושכת, אולם בחלק רב של המקרים, הדבר נגרם גם לאלו היושבים מרותקים בכיסא גלגלים או שמא אלו הרתומים בחגורות ועצם הרתמה והחיכוך יוצרים פצע מסוג זה. ההסבר הרפואי מנמק את הפצעים בהגבלת זרימת הדם והחמצן באזור שפוגש במזרן או בכיסא הגלגלים – דבר היוצר נמק. בשל העובדה שמדובר בפצע פתוח החשוף לזיהומים רבים, קיימת סכנה לחייו של המטופל. בשל העובדה שמקרים אלו מתרחשים בקרב אלו הנחשבים כסיעודיים ומרביתם קשישים, יש להדריך הן את בני המשפחה והן את אותה מטפלת לקשישים בשינוי תנוחת הקשיש באופן תדיר.

פצעי לחץ

חשוב לשנות את תנוחת הקשיש המרותק למיטתו באופן תדיר בכדי למנוע הופעת פצעים אלו

מלבד היותם של פצעי הלחץ מסכנים חיים בשל הזיהומים – הם גורמים לתחושה קשה בקרב הקשיש. תחושת כאב, הרגשת חוסר אונים, בעיקר במצבים בהם הגוף מנוון והמוח צלול, הפרשות וריח רע וכל הנובע מכך. במידה והקשיש הפך לסיעודי, יש לעדכן כל חברת סיעוד שתבחר, על מצבו של הקשיש. עליהם להתאים מטפלת אשר מוסמכת מבחינה מקצועית לטפל במצבים של ניוון מוחלט. כך שיימנעו פצעי הלחץ. חשוב לדעת כי המרכיב התזונתי חשוב ביותר ויש לתת חלבונים בכמות מספקת שישמרו על השריר הקיים.

מניעת פצעי לחץ

הדרך הפשוטה והיעילה ביותר במניעת פצעים אלו היא שינוי תנוחת השכיבה בכל פרק זמן מוגדר. כמובן שניתן להתאים מזרנים מתאימים שאינם יוצרים לחץ על איבר ספציפי כמו מזרן ביצים. חשוב מאוד לשמור על היגיינת המטופל ולרחוץ היטב את האזורים הצמודים למזרן. לאחר הרצה יש לנגב היטב. כמובן שיש לתת דגש על מקלחת בכל יום. הושבת המטופל והגבהת החלק העליון במזרן עשויה לעזור במניעה. החלפת מוצרי ספיגה ומניעת רטיבות.

במידה ובכל זאת התגלו פצעי לחץ, יש לפנות לצוות רפואי בהקדם. הטיפול בפצעים אלו הוא על ידי חיטוי מתאים וחבישה – חבישה המחזיקה מעמד למשך מספר ימים ועידוד צמיחת רקמה בריאה. לעתים אף יש לבצע התערבות רפואית בדמות פתיחת כלי דם חסומים הגורמים להיווצרות הפצעים.

בכל מצב בו מישהו מיקירנו הופך לצערנו לסיעודי, יש לתת דגש על שינוי בתנוחת השכיבה שלו, התאמת המזרן ומניעה ככל הניתן של פצעי הלחץ. פצעים אלו עשויים לגרום לאי נוחות גבוהה במקרה הטוב וכאמור למוות במקרה הקיצוני. לכן חשוב לבצע את כל פעולות המנע כשניתן. במידה ומופיעים פצעים יש לטפל בהם מיידית על פי הנחיות הצוות הרפואי.

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו:
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button