ערבית

מינוי אפוטרופוס לקשישים סיעודיים – שאלות ותשובות

מינוי אפוטרופוס לקשישים הוא הליך רגיש בו בשל מצב רפואי או נפשי נשללת מאדם אחת מזכויות היסוד שלו, ניהול וקבלת החלטות הנוגעות לרכושו ולגופו. בשל רגישות ומורכבות העניין מדובר בהחלטה המחייבת הליך משפטי, בו עומדת בראש מעייניו של בית המשפט טובת החסוי.

מתי נדרש מינוי אפוטרופוס?

החוק אינו מגדיר גיל, קיומה של מחלה, תאונה או סיטואציה ברורה אחרת לצורך מינוי אפוטרופוס. זקנה או מחלה לכשעצמן אינן מהוות בהכרח סיבה לשלילת החזקה של אדם על גופו ורכושו, וישנו צורך להוכיח כי החסוי איבד את היכולת להפעיל שיקול דעת ולנהל את ענייניו באופן המשרת את טובתו שלו. היוזמה לפתוח בהליך מינוי אפוטרופוס לקשישים יכולה להגיע מבני משפחתו או מקורביו של החסוי, או במקרה של חסוי ערירי מהרשויות: רופא משפחה, עובדת סוציאלית מלווה וכדומה.

מי יכול להיות ממונה לאפוטרופוס חוקי?

עם הגשת הבקשה לבית המשפט אודות מינוי האפוטרופוס לחסוי תכלול הבקשה גם המלצה לאפוטרופוס לרבות אישורו והסכמתו לביצוע התפקיד. בית המשפט יבחן את האפוטרופוס המוצע ביחס לקשר שלו לחסוי, הסכמה או אי הסכמה של מקורבים אחרים ושיקולים נוספים. האפוטרופוס עשוי להיות בן משפחה, חבר או מינוי חיצוני רשמי של בית המשפט.

האם לחסוי יש זכות בהחלטה אודות מינוי האפוטרופוס ו/או זהותו?

טובת החסוי היא הערך הראשון במעלה בעת מינוי אפוטרופוס. היה ומדובר בחסוי הנמצא במצב המאפשר לו להביע את דעתו, בית המשפט ישמע את קולו וייתן לו משקל תוך התייחסות למצבו הרפואי ו/או הנפשי.

האם קבלת החזקה על החלטות החסוי היא מוחלטת?

מינוי אפוטרופוס מתייחס לקבלת החלטות אישיות וכלכליות בעבור החסוי, תוך ראיית האינטרסים שלו ומילוי צרכיו. על פי מצב החסוי רשאי בית המשפט להגדיר את האפוטרופסות כרלוונטית ותקפה לעניין זה או אחר, דוגמת חסוי במצב רפואי מורכב אשר נזקק לטיפולים והליכים רפואיים אותם אינו מסוגל לאשר או לשלול בשל מצבו. במקרה כזה יכול בית המשפט לקבוע מינוי אפוטרופוס לקבלת החלטות רפואיות בלבד.

ניתן גם לפצל את תפקיד האפוטרופוס ולקבוע יותר מאדם אחד שיישאו באחריות וקבלת ההחלטות.

האם קיים פיקוח על האפוטרופוס?

לאחר המינוי בפועל יקבל האפוטרופוס מבית המשפט הנחיות וקווים מנחים לקיום המחויבות, ויהיה מחויב בהגשת דו”חות תקופתיים מפורטים המבקרים את מילוי תפקידו.

האם אפוטרופוס רשאי לקבל שכר?

ניתן לקבוע בהסכמה מראש ובאישור בית המשפט אודות תגמול ו/או החזר הוצאות אשר ימומן על ידי החסוי. נאסר על האפוטרופוס לקבל מן החסוי סכומי כסף שלא אושרו מראש במסגרת הסכם זה.

כאשר מדובר במינוי של המדינה קיים תעריף שכר טרחה של האפוטרופוס הכללי.

האם ניתן להחליף אפוטרופוס?

בית המשפט רשאי לפטר את האפוטרופוס ולמנות אחר תחתיו בכל רגע נתון ועל פי שיקול דעתו, באמצעות כלים ופיקוח דוגמת דו”חות ומעקבים, ביקורים של עובדת סוציאלית, חוות דעת בני משפחה וכדומה.

אנחנו כאן בשבילכם- מ.ס.ד!
מ.ס.ד שירותי סיעוד ועובדים זרים, חברת סיעוד מהמובילות בישראל לשירותכם!

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו: 
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button