ערבית

חרדות בקרב קשישים

חרדות – אורח החיים של אנשים בגיל מבוגר משתנה לחלוטין ואיתו מתחילות להופיע גם תסמינים ותופעות חדשות או מתעצמות כאלו אחרות שהיו קיימות קודם לכן. תופעות חרדה הן דוגמא קלאסית ונפוצה לעניין בקרב קשישים.

מרבית האנשים בחברה המודרנית כיום נוטים לחוות תופעות חרדה שונות מפני העתיד בנקודות זמן מסוימות בחייהם – מדובר בתופעה אנושית אשר יש בה גם צדדים חיוביים ופרודוקטיביים כאשר היא מגיעה במינון נכון מאחר והיא מסייעת לעיתים בתכנון דברים מראש ובקבלת החלטות טובות יותר, אך כאשר היא הופכת לשכיחה ותדירה יותר היא פוגעת במהלך חייו של האדם ובאורח חייו הסדירים.

קשישים עלולים לסבול מהפרעות חרדה בתדירות שונה בשל סיבות שונות – הם מבוגרים וסובלים, לרוב, מבעיות בריאות כרוניות שגורמות לנטילת תרופות רבות שעלולות להגביר את החרדה. ישנן גם מחלות אופייניות למבוגרים כמו אלצהיימר, פרקינסון שגורמות לדיכאון ולמצבים מבלבלים. אנשים מבוגרים חוו אובדן וסבלו כאבים אישיים שהביאו להשפעה מצטברת על הנפש.

סוגי חרדות וסימפטומים

מומחים רבים סוברים כי חרדות נפוצות באותה מידה בקרב כל שכבות האוכלוסייה, אבל אנשים מבוגרים מדווחים עליה פחות, ולכן, גם אינם מטופלים כלל, על ידי מטפלת סיעודית או שלא מקבלים את הטיפול הנדרש בצורה הולמת ומספיקה. חשוב לציין כי תופעות החרדה מקורן בהפרעה ביוכימית אמיתית ונראה שגם בגלל סיבות גנטיות.

מבחינים כיום במספר סוגים עיקריים של חרדות שמלוות לרוב בסימפטומים אופייניים:

התקפי פאניקה – פחד פתאומי, בלתי צפוי, אינטנסיבי ובלתי הגיוני.

הפרעת דחק חריפה – הפרעת התנהגות וחרדה שמתפתחת בחודש הראשון לאחר חשיפה לטראומה קיצונית.

הפרעת דחק פוסט טראומטית – סימנים של הפרעת דחק חריפה שנמשכת יותר מחודש אחד.

חרדה חברתית – אדם שמתעסק באופן אובססיבי בדרך בה הוא נתפס בעיני הזולת.

הפרעת חרדה כללית – גילוי דאגות מוגזמות לפעילויות שגרתיות יום יומיות.

הפרעת אובססיה כפייתית – דפוס של מחשבות טורדניות היוצרים חרדה קיצונית שאותה מנסים לסלק על ידי פעילות טקסית שחוזרת על עצמה כמו: שטיפת ידיים באופן מוגזם.

שתי ההפרעות האחרונות נפוצות פחות אצל מבוגרים בגלל הסבירות שהן טופלו בהצלחה כבר בגיל צעיר אך אין מספיק מידע שמסביר איך משתנות תופעות חרדה אלו עם הגיל.

שיטות טיפול אפשריות

שיטות הטיפול בנפגעי חרדות בקרב קשישים שונות ומגוונות כאשר לרוב רופאים ופסיכיאטרים המתמחים בנושא יקבלו לידם את התיק הרפואי של המטופל ויתחילו תהליך אבחון שמתחיל בפגישה ובשיחה עימו, ובמידת הצורך, גם עם אנשים המקורבים אליו. לאחר הסקת המסקנות הם יחליטו על טיפול הולם בהתאם למצב ולצורך. קיים טיפול תרופתי ומבחינים בתרופות יעילות מאוד הניתנות במינון מסוים והמקלות מאוד על תופעות החרדה. בנוסף קיימת האפשרות לטיפול בחרדה באמצעות שיחות טיפוליות עם מומחים שונים בתחום. במקרים רבים משלבים את שתי הדרכים הללו גם יחד. לקשישים מסוימים ניתן גם להוסיף טיפולים פארא-רפואיים כמו עיסוי, דיקור, מדיטציה ועוד. טיפולים אלו ידועים ככאלו שמשפיעים לטובה על הנפש והגוף.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button