ערבית

בריחת שתן בגיל השלישי זו לא גזירת גורל

בריחת שתן, תופעה שכיחה שעשויה לקרות בקרב גילאים רבים אך בגיל השלישי התופעה הופכת שכיחה יותר. הסיבות לכך הם רבות ומגוונות ולחלקם אגב יש פתרון רפואי הולם

כל אחד חווה זאת כמעט בכל יום, תחושת הלחץ של שלפוחית השתן והתאפקות עד הגעה לחדר השירותים מבלי לחוות תופעה של בריחת שתן. אולם אצל חלק גדול מהאוכלוסייה, מצב ההתאפקות קשה מאוד ועד בלתי אפשרי כלל וכלל. אנשים רבים מרגישים בושה מסוימת בתופעה ולכן בוחרים בפתרונות עקיפים מבלי ללכת לרופא המשפחה ולטפל בגורם לבעיה. חשוב לזכור, יש להבדיל בין מצבי בריחת שתן למצבי אי שליטה על הסוגרים באופן אבסולוטי (מצב המוכר כאחד הפרמטרים בתביעת גמלת סיעוד מול המוסד לביטוח לאומי). הנתונים הסטטיסטיים אגב, מצביעים כי אחד מכל חמישה אנשים מעל גיל 40 סובלים מתופעות הקשורות לשלפוחית השתן ברמה כזאת או אחרת.

בריחת שתן

חובה ליידע את רופא המשפחה על כל שינוי בגוף ובאורח החיים בכדי לשלול מחלות ומצבים רפואיים הדורשים טיפול מיידי

מצבי בריחת שתן ומאפיינם

חשוב לזכור, גוף האדם הוא כמו מכונה, שום תופעה ולו הקלה ביותר או המביישת ביותר אינה תקינה. כל אדם מכיר את גופו בצורה הטובה ביותר, בדיוק כפי שהיה מופיע לדוגמה נקודת חן חדשה ולא מוכרת – ניגשים באופן מיידי לרופא בכדי לשלול סכנות, כך יש לבצע בכל מצב אחר וביניהם בריחת שתן. רופא המשפחה שולח לבדיקות בכדי לשלול תופעות מחלות למיניהם ולעתים קרובות ניתן לטפל בקלות בבעיה על ידי שינוי באורח החיים או טיפול תרופתי. גם במידה ונאלצים להיעזר בשירותי מטפלת לקשישים, יש להעלות בפניה את התופעה החדשה בכדי שתעדכן את בני המשפחה והרופא הרלוונטי.

  • שתיית מים – ישנה חשיבות גדולה ביותר לשתות כמות מים תקינה ביום לפי המלצת הרופאים (כמות של בין 8-12 כוסות נוזלים ביום). גוף האדם מורכב ברובו מנוזלים והם גם אחראים על תהליכי הגוף השונים (העוברים בנוזלים) ופעולה תקינה של מערכות הגוף. פעילות תקינה של הכליות היא חשובה מפני שהיא מיועדת להוצאת הרעלים מהגוף. בריחת שתן עשויה להיווצר דווקא ממצבים של שתיה לא מספקת. בשל מחסור בנוזלים הגנות הגוף הולכות ונחלשות ואחת התופעות הנפוצות נובעות דווקא ממחסור בשתיית נוזלים. חשוב לציין בשום אופן אסור להפריז בשתיית נוזלים משום שהגוף עלול לקבל הרעלת נוזלים – תופעה חמורה ביותר שעלולה להסתיים בטרגדיה של ממש.
  • דלקות וגידולים – דלקת בקיר שלפוחית השתן עשויה להתבטא על ידי בריחת שתן. אצל גברים, בלוטת ערמונית מוגדלת (פרוסטטה) כנ”ל עשויה להתבטא. תופעה הנפוצה יותר אצל גברים מאשר נשים היא גידול סרטני באזור הכליות וכיס השתן שעשויים לגרום לחוסר יכולת להתאפק. חשוב לדעת שתופעות אלו קיימות ולכן מומלץ ללכת לבקר את רופא המשפחה. אם הקשיש נזקק טיפול סיעודי, ונעזר במוצרי ספיגה שונים, חשוב לבדוק אם תדירות מתן השתן לא עולה בכדי לדעת אם קיימת בעיה.
  • מחלות נוירולוגיות שונות – בריחת שתן עלולה להופיע בצורות שונות מבריחה קלה (טיפות) ועד בריחת שתן מלאה. אי שליטה על שלפוחית השתן שכיחה ביותר במצבים בהם המטופל חולה באלצהיימר, לאחר שבץ מוחי, פרקינסון, טרשת ועוד. על אף תחושת הצורך הקיימת, המוח אינו מעביר הוראה ברורה לגוף שזה הוא הזמן הנכון ללכת ולהתפנות.

בריחת שתן מתרחשת בעקבות לחץ שרירי הבטן על שלפוחית השתן. בעיקר בגיל השלישי כאשר השרירים הופכים רפויים, עלולה לגדול תחושת הלחץ ומתגברת התופעה. ניתן בהחלט לבצע פעולות המיועדות לחיזוק השרירים ואף לאימון השלפוחית. הרפואה המשלימה מציעה טיפולי מסוגים שונים כמו שיאצו, דיקור, ביופידבק ועוד המועילות להפחתה ואף ביטול התופעה לגמרי. כאמור, מצבי הבריחה עלולים להצביע על מצבים קלים הדורשים טיפול קל, אך עלולה להצביע על מצבים חמורים בהרבה. תופעה שכיחה שעשויה להצביע על בעיה חמורה יותר, שילוב בריחת השתן עם חוסר ריקון השלפוחית לחלוטין. מצבים בהם ניגשים לשירותים ולאחר דקות ספורות חשים פעם נוספת בצורך במתן שתן.

בריחת שתן2

ישנן מספר שיטות לטיפול בבריחת שתן כאשר אחת מהן היא טיפול תרופתי

כאמור, הפתרונות לתופעה קיימות ולרובן הצלחה גבוהה. אימון שלפוחית השתן, שמירה על משמעת נוזלים תקינה, תרופות מסוגים שונים ואף תכנון ההגעה לשירותים, יכולים בהחלט לבטל את התופעה לגמרי. הטיפול התרופתי ניתן בעיקר כאשר מתגלת דלקת או תופעה רפואית אחרת. חשוב לפנות במקביל לרופא המשפחה למוסד לביטוח לאומי. חוק סיעוד מכיר בתופעות אלו ושילוב של מספר דברים מעידים על חוסר עצמאות של הפרט ולזכות בגמלה בשיעור מסוים.
מאחלים לכם בריאות חזקה!

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button