ערבית

בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

הגיל השלישי – פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת בתוחלת החיים – מביא איתו שלל אתגרים ייחודים. אמנם בגיל זה היכולת להתנהל באופן עצמאי פוחתת ובלא מעט מקרים ישנו צורך בשירותי סיעוד או במעבר לבית אבות ייעודי, אולם מצד שני ישנה גם שאיפה ליהנות מחיים עם איכות מקסימלית, ובהתאם חשוב לטפל באופן מקצועי ומידי כאשר נתקלים במצב של בעיות שיניים. ההשתכללות המשמעותית של הרפואה הדנטלית מספקת פתרונות אפקטיביים לכמעט כל מצוקה בחיוך קורן, כולל האפשרות להשתיל מערכת חדשה של שיניים במקום תותבת שהתועלת שלה מוגבלת.

הדגשים החשובים של טיפולי שיניים בגיל מבוגר

החל מגיל מסוים קשה יותר לשמור על הפה והשיניים במצב תקין לחלוטין. גם אם מקפידים על היגיינה טובה באזור הרגיש, מגיעים לביקורות תקופתיות ולטיפולי שיננית בזמן, עדיין עלולות להיווצר בעיות ובפרט שחיקה של השיניים ונשירתן, נסיגת חניכיים, יובש בפה (בגלל ירידה בהפרשת הרוק), פצעים עקב תותבות ועוד. במקרים רבים קשה לקשיש להגיע אל רופא שיניים כשיש צורך בכך, והתוצאה עלולה להיות החמרה במצב הדנטלי. בהתאם הדגש הראשון של מניעת בעיות שיניים בגיל השלישי וטיפול בהן במידת הצורך הוא להתעניין בבני ובנות הגיל השלישי, לדרוש בשלומם ובמידת הצורך לסייע להם להגיע לרופא המתאים להם ביותר. עבור קשישים עם מטפלת סיעודית צמודה ואלה ששוהים בבתי אבות העזרה נגישה יותר, ובכל מקרה מוטלת אחריות גם על בני המשפחה.

דגש חשוב שני הוא המצב הרפואי הכללי. לכמחצית מבני ובנות ה-65 ומעלה ישנן מחלות רקע כרוניות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב ועוד. הטיפול התרופתי הקבוע עלול להשפיע על בריאות הפה והשיניים, ובנוסף כשמבצעים טיפולים דנטליים, ובפרט אלה המתקדמים והמורכבים דוגמת השתלת שיניים, חובה לקחת בחשבון את מחלות הרקע ולהיערך בהתאם כדי לא לסכן את המטופלים.

היתרונות של שיניים קבועות על פני תותבת

אחת הבעיות הנפוצות בגיל השלישי היא אובדן שיניים, כולל מצב שבו אין כלל שיניים בלסת העליונה, בלסת התחתונה או אפילו בשתיהן. אם בעבר הייתה רתיעה מתהליכים ממושכים יחסית של שיקום הפה בגיל מבוגר, הרי שכיום ברור לכולנו שגם קשישים יכולים לחיות עוד 20-30 שנה, ואין סיבה למנוע מהם אכילה ודיבור ללא קושי. בנוסף, ההשתכללות של שיטות ההשתלה מקצרות את פרקי הזמן הנדרשים לטיפול ומאפשרות לבצע השתלת שיניים גם כשמצב העצם בלסת אינו אופטימלי.

בהתאם, ההמלצה היא לא להסתפק בתותבת – פתרון זול ופשוט אבל כזה שמייצר לחץ בחלל הפה ועלול לגרום לפצעים וכאב מיותר – אלא לשקול את האופציה של השתלת שיניים.. שיקול נוסף הוא חוסר היציבות של התותבות והאסתטיקה הירודה, וזאת בניגוד לשתלים המודרניים שמבטיחים 85-95% הצלחה ומחזיקים מעמד אפילו 25 שנים!

לבני ובנות הגיל השלישי שמחליטים לעבור השתלת שיניים ישנן מספר אופציות, כולל השתלה ביום אחד בשיטה שנקראת All On 4. בכל מקרה חשוב מאוד לא להמר אלא להגיע למומחה מנוסה בתחום שיקום הפה, ובפרט רופא שכבר סייע לאנשים מבוגרים ליהנות מחיים עם איכות אמיתית.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button