רוסית - בלחיצה על הכפתור תוחלף שפת האתר לרוסיתאנגלית - בלחיצה על הכפתור תוחלף שפת האתר לאנגליתערבית - בלחיצה על הכפתור תוחלף שפת האתר לערבית
כפתור דואר אלקטרוני -בלחיצה על האייקון תיפתח תיבת הדואר האלקטרוניכפתור פייסבוק - בלחיצה תעברו לדף הפייסבוק של מסד סיעודכפתור לינקדאין - בלחיצה תעברו לדף החברה של מסד סיעוד בלינקדאיןכפתור שיחה - בלחיצה על הכפתור הטלפון יתקשר אל נציג החברה

הפרעות שינה בגיל הזהב

קשישים רבים סובלים מהפרעות שינה. אף על פי שמדובר בתופעה טבעית, אין כל ספק שהיא משפיעה על איכות חייהם, וגורמות לסבל. במאמר זה נבחן את התופעה לעומק ונבדוק כיצד ניתן לפתור אותה.
למעלה מ- 50% מבני גיל הזהב סובלים לעתים קרובות מקושי להירדם, מיקיצה מוקדמת ומהפרעות שינה אחרות, אשר משפיעות באופן ניכר על תחושת הרווחה שלהם. זאת, מאחר והן גורמות להם לחוש עייפים באופן תמידי. עם זאת, מדובר בתופעה שכיחה למדי.

מקור הפרעות השינה

1. מנגנונים ביולוגיים – עם חגיגות גיל הזהב, מנגנונים רבים בגוף מתחילים להשתנות. אחד מהמנגנונים האלה הוא זה שאחראי על דפוס השינה והערות. מנגנון מייצר הורמונים שונים אשר משפיעים על הסדרת דפוסים אלה. הפרשת ההורמונים הולכת ומתמעטת ככל שהזמן חולף, עד כדי כך ששעות השינה מתקצרות והשינה משתבשת.

2. מחלות ותרופות – בגיל השלישי ישנם קשישים רבים אשר סובלים ממגוון רחב של מחלות, שדורשות טיפול באמצעות תרופות. ישנם לא מעט תרופות אשר עשויות להשפיע על מנגנון ויסות השינה, ולשבש את דפוסיה. המחלה לכשעצמה עשויה לגרום לשינויים בשינה, למשל – לגרום לעייפות.

3. חרדות, מתח ודיכאון – שתי תופעות פסיכולוגיות, אשר שכיחות ביותר בקרב בני הגיל השלישי, עשויות לגרום להפרעות שינה שונות, אפילו כאלה אשר מנוגדות זו לזו – לישון שעות ממושכות או להתקשות להירדם.

אינסומניה – הפרעות השינה הנפוצה ביותר

רבים מבני הגיל השלישי סובלים בעיקר מאינסומניה (קשיי הרדמות ושמירה על רצף שינה). השינה הופכת למקוטעת ובלתי איכותית. קשישים רבים מתעוררים משנתם ומתקשים להירדם שנית, ולכן הם מסתובבים בביתם ומחפשים אחר תעסוקה. כך הם נכנסים למעין מעגל קסמים שכזה, שגורם להם לחוש עייפים במהלך היום, מה שמוביל אותם לשנת צהריים או לנמנומים אקראיים מול הטלוויזיה, ולהתקשות להירדם בשעות המתאימות.

השלכות פסיכולוגיות של הפרעות השינה

פעמים רבות קשישים חשים חסרי אונים, כיוון ששנתם קלה למדי והם מתעוררים בקלות מכל רחש. לעתים קרובות הם חשים מפוחדים מאוד, כיוון שהם מתעוררים לחשיכה ולבית ריק, והם חוששים שמא גנב פרץ לביתם והוא הולך לפגוע בהם ו/או לשדוד את רכושם. הם עייפים מאוד במהלך היום, ולכן תפקודם ומצב רוחם נפגעים קשות.

כיצד שירותי סיעוד יכולים לסייע במצב זה?

מטפל סיעודי יכול מאוד לעזור לקשישים, מכמה היבטים: ראשית, המטפל משמש חברה עבור המטופל. הקשיש חש יותר ביטחון בשעות הלילה, כיוון שהוא יודע שיש מי שאיתו בבית, ובמקרה הצורך, הוא אף יכול לקרוא לו לעזרה. בנוסף, המטפל יכול להכין לקשיש מקלחת מרגיעה, וארוחה דשנה, שתעודד את שנתו. כמו כן, הוא יעזור לו לבצע פעילות גופנית, שעשויה לעודד ערות ושינה בשעות הראויות, וכמובן הוא יוכל לסייע למטופל להגיע לרופא על מנת שיחליף לו מינונים של תרופות.

הצוות המנוסה של מסד יתאים להוריכם את המטפל המתאים ביותר לצורכיהם. צרו עמנו קשר עוד היום ונשמח לשוחח עמכם ולהעניק לכם ייעוץ מקצועי.

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו:
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

חדשות אחרונות

איך לבחור בית אבות

איך לבחור בית אבות

קרא עוד
רעיונות להופעות לגיל השלישי

רעיונות להופעות לגיל השלישי

קרא עוד
המלצות לפעילויות עם קשישים

המלצות לפעילויות עם קשישים

קרא עוד
טיפול שיניים לקשישים בבית כל מה שצריך לדעת

טיפול שיניים לקשישים בבית כל...

קרא עוד
Call Now Button דילוג לתוכן