ערבית

תופעות רפואיות הנפוצות בגיל השלישי

הגיל השלישי, גיל הזהב, זקני השבט, שמות רבים אנו מקבלים עם הגעתנו לגיל שאפשר להתחיל. על דבר אחד אין ויכוח- כולנו שואפים להגיע אליו בבריאות איתנה. אבל הגיל השלישי מביא איתו מלבד פנסיה וחוכמת חיים גם מצבים בריאותיים וקשיים שאולי לא הכרנו קודם.

מרגע הולדתנו אנו משתנים ללא הרף ובמהלך חיינו מתרחשים בגופינו תהליכים מופלאים ובלתי פוסקים. אנו משתנים כל הזמן וצריכים להיות עם היד על הדופק ולהקשיב לגופינו.

ישנן כמה תופעות רפואיות נפוצות גיל השלישי

בעיות עיכול

בעיות עיכול קריטיות הדורשות בדיקה-

פוליפים- גידולים במעי הגס, לרוב יתפתחו בנטייה גנטית או תזונה לא מאוזנת לאורך זמן. כיוון קיימת ייתכנות לממאירות מומלץ החל מגיל 50 לעבור בדיקת קולונוסקופיה תקופתית.

דיברטיקולה- או מחלת הסעיפים. עם השנים נחלשת שכבת השריר העוטפת את המעי ובזמן של לחץ מוגבר עלולים להיווצר מעיין כיסים בדופן המעי הנקראים סעיפים. מצב של דלקת בסעיף הוא השכיח ביותר וזו נגרמת עקב הצטברות צואה בסעיף. תזונה עשירה בסיבים יכולה לעזור במניעה.

עצירות- סיבות רבות לה- החל מהפחתה בפעילות גופנית, תרופות ומנגנון פעילות המעיים שמואט באופן טבעי עם התקדמות הגיל. כמו תמיד, כדאי להתמיד בתזונה עתירת סיבים, פעילות גופנית להאצת המטבוליזם ולהתייעץ עם רופא.

אירוע מוחי

או מה שאנו מכנים שבץ מוחי, הוא אירוע של הפרעה באספקת הדם למוח, חסימה או היצרות המונעים מהדם להגיע לאיבר היעד. זהו אירוע קריטי הגורר נזקים נוירולוגים בלתי הפיכים ולעיתים אף למוות. ככל שאנו מתבגרים עולה גם רמת הסיכון שלנו לאירוע מוחי ולכן חשוב להכיר את התסמינים ולהגיב במהרה. בישראל נחשב השבץ כגורם מס’ 3 בתמותה

אירוע מוחי תסמינים-

לאירוע מוחי פנים רבות והוא מתבטא בדרכים שונות

התסמינים הקלסיים של אירוע מוחי הם

 • הפרעות דיבור ושיבושי שפה ומילים. משפטים חסרי היגיון
 • עיוות במראה הפנים, צניחה של אחד מצדי הפנים
 • הפרעות תחושה וקושי עד חוסר יכולת בפעולות פשוטות כמו הרמת 2 ידיים למעלה בבת אחת.
 • סימנים נוספים- סחרחורת, קושי בבליעה, התארכות בזמני תגובה, פגיעה בשדה הראיה, הפרעות תחושה או שיתוק בצד אחד של הגוף.

באירוע מוחי כל דקה היא קריטית, מלבד הצלת חיים, בכל רגע בו המוח לא מקבל חמצן, הוא “מכבה” עוד אזור לצמיתות והנזק הוא בלתי הפיך. שיקום לאחר אירוע מוחי והדרך להחלמה נעוצה ברגעי הזיהוי ומהירות הטיפול. אם בכל זאת, הופיע מגבלה, זמנית או קבועה, רצוי לפנות למוסד לביטוח לאומי מוקדם ככל האפשר ולבדוק זכאות לקצבת נכות כללית או שינוי בקצבת הסיעוד.

קשישים רבים נמצאים במצב של קושי תפקודי ממש ברמה הפיזית. קושי לרדת מהמיטה, לרדת במדרגות הבית, להתנייד ולתפקד באופן עצמאי.

קשישים הזכאים לקצבת גמלה מביטוח לאומי יהיו זכאים לטיפול סיעודי. חוק סיעוד ביטוח לאומי הוא החוק המרכזי שבסיס הסיוע של המדינה לקשישים המעניק לזכאים לו שירותים המיועדים לסייע בפעולות היום יום, לכל תושב/ת ישראל שהגיע לגיל פרישה והזקוקים לעזרת הזולת/ מטפלת בפעולות אלו או זקוקים להשגחה. לאחר שאושרה להם קצבת סיעוד רשאי הקשיש לבחור חברת סיעוד בהתאם לאזור מגוריו.

מאמר זה נכתב עבור חברת מסד שירותי סיעוד

 

 

 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

  שם:
  טלפון:
  דוא”ל:
  עיר מגורים:
  הודעה:

  סרטונים

  פייסבוק

  חדשות אחרונות

  התנאים להגשת תביעות סיעוד

  התנאים להגשת תביעות סיעוד

  קרא עוד
  נזקים נוירולוגיים הנובעים מאירוע מוחי

  נזקים נוירולוגיים הנובעים...

  קרא עוד
  תופעות רפואיות הנפוצות בגיל השלישי

  תופעות רפואיות הנפוצות בגיל...

  קרא עוד
  פתרונות הנגשה לחולים סיעודיים בבית ובמקומות ציבוריים

  פתרונות הנגשה לחולים סיעודיים...

  קרא עוד
  Call Now Button