ערבית

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

 

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

השנה החולפת הייתה שנה מטלטלת ומאתגרת במיוחד בכל אספקט בחיינו, במשך שנה היינו בעין הסערה וזו לא פסחה על דבר. היום, לקראת האביב וחג הפסח ניתן לומר בזהירות שרוחות של התחדשות מנשבות לכיוונינו והחיים מגששים את דרכם חזרה לשגרה המבורכת. אך זה עדיין לא הזמן לשאננות יתרה. במיוחד עכשיו כשהקורונה בשליטה ואפשר להתחיל לראות את האור, עלינו לשמר את המצב ולתפקד באופן שישמר את בריאותינו.

עם פרוץ המגפה הייתה אוכלוסיית הגיל השלישי ברמת סיכון גבוהה ומיידית, זה ניכר באחוזי התחלואה הקשה ובאחוזי התמותה הגבוהים של פלח זה באוכלוסייה. בתי אבות וקשישים סיעודיים היו במרכז הדאגה הציבורית. הקורונה הציבה בפני הקשישים וחברות הסיעוד לא מעט אתגרים. קשישים רבים חששו לקבל שירותי סיעוד בביתם מחשש להידבקות בקורונה. מחלקם נמנע הטיפול ע”י עובדים סיעודיים כיוון שאלו נכנסו לבידוד. לפיכך עדכן המוסד לביטוח לאומי תנאים מסוימים לזכאי גמלת סיעוד.

מילה וחצי על חוק סיעוד

חוק הסיעוד הוא החוק המרכזי שבסיס הסיוע של המדינה לקשישים המעניק לזכאים לו שירותים המיועדים לסייע בפעולות היום יום, לכל תושב/ת ישראל שהגיע לגיל פרישה והזקוקים לעזרת הזולת/ מטפלת בפעולות אלו או זקוקים להשגחה.

דברים שחשוב לדעת..

 • החל מה 01.06.20 החזיר המוסד לביטוח לאומי אוטומטית את שירותי הטיפול האישי לזכאי לגמלת סיעוד שהמטפל הפסיק להגיע לביתם בעקבות הקורונה, והופסק להם תשלום הגמלה בכסף.
 • מי משקבל את הגמלה בכסף, תוארך קבלת התשלומים באופן אוטומטי עד ה 31.03.21
 • החל מה 01.04.2021 תוחזר באופן אוטומטי תכנית הטיפול שהייתה למקבלי הגמלה לפני שהגישו בקשה לקצבה בכסף בגין החשש מקורונה.
 • חשוב לדעת שמרכזי היום, להם חשיבות אדירה בשמירה על בריאות הנפש, חזרו לשגרת פעילותם בהתאם להנחיות הקורונה. מקבלי גמלה שנהגו לפקוד את מרכזי היום אך מסיבה כלשהי אין באפשרותם להגיע, יכולים לבקש להמשיך לקבל את סל השירותים בביתם בהתאם לזכאותם.
 • מטופל אשר עדיין חושש להכניס עובד סיעוד לביתו אך הצורך בטיפול הוא הכרחי, יוכל להעסיק בן משפחה על מנת לנצל את מלוא שעות הזכאות ואלו יקבלו תשלום מבטל”א בגין הטיפול.
 • כמובן שמטפלים ומטפלות סיעודיים מחויבים בשמירה על כללי היגיינה מחמירים הכוללים חבישת מסיכה, שטיפת ידיים בתדירות גבוהה, כפפות, שמירה על ריחוק חברתי ובדיקת קורונה בעת הצורך.

חשוב לומר שהחזרה לשגרה מבורכת מכל הסיבות הברורות. שמירה על תפקוד יומיומי בריא ככל הניתן מאפשרת מעבר לפן הבריאותי הפיזי, לשמור גם על מורל גבוה ונפש בריאה. לפיכך יש חשיבות רבה לנסות לחזור למפגשים חברתיים תוך שמירה מרבית של היגיינה וריחוק. נכון שרוב האוכלוסייה בסיכון מחוסנת, יש לקחת בחשבון קשישים וצעירים, שאינם יכולים להתחסן מסיבות רפואיות ואלו עדיין חשופים להדבקות. אחת התופעות המסקרנות שהתגלו בקרב חולי קורונה, לרוב קשישים בעלי מחלות רקע אך לא רק, הייתה פקקת ורידים– מצב בו עקב הדלקת הזיהומית, מתפתחים בראות קרישי דם קטנים העלולים לגרום במצבים חמורים לחסימת ריאות, שבץ ואף מוות.

המשיכו עם המסכות, את החיוך רואים בעיניים.

 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

  שם:
  טלפון:
  דוא”ל:
  עיר מגורים:
  הודעה:

  סרטונים

  פייסבוק

  חדשות אחרונות

  תהליך של תכנון פרישה

  תהליך של תכנון פרישה

  קרא עוד
  מה זה מעון יום שיקומי?

  מה זה מעון יום שיקומי?

  קרא עוד
  דיכאון בגיל השלישי

  דיכאון בגיל השלישי

  קרא עוד
  7 טיפים חשובים לבחירת דיור מוגן

  7 טיפים חשובים לבחירת דיור...

  קרא עוד
  Call Now Button