ערבית

 

ישנן מחלות שונות הקשורות למערכת העצבים המרכזית וההיקפית שלנו.  אלצהיימר, אפילפסיה, פרקינסון, שבץ או בשמו הנוסף – אירוע מוחי. במאמר זה נעסוק בנזקים נוירולוגיים מאירוע מוחי. כיצד ניתן למזער את הנזק וקצת על זכויות חוק הסיעוד לקשישים שעברו אירוע מוחי.

מהו אירוע מוחי

אוטם מוחי או שבץ מתרחש שישנה הפרעה פתאומית באספקת הדם לרקמת המוח. ההפרעה הזאת גורמת נזק נוירולוגי אשר יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ובהן הפרעה בדיבור. חולשה או שיתוק של הגפיים וקשיים בהליכה. לעיתים עלול אירוע מוחי לגרום למוות.

אירוע כזה יכול להתרחש כאשר קריש דם חוסם עורק המוביל דם למוח. בדרך כלל כתוצאה של הליך טרשתי בכלי הדם. במקרים נדירים הרבה יותר מדובר באירוע המתרחש בעקבות דליפת דם מכלי דם במוח כתוצאה של לחץ דם גבוה שלא טופל. בישראל כל שנה כ 15,000 איש לוקים בשבץ מוחי.

מניעה, זיהוי וטיפול

אז ראשית תמיד עדיף למנוע ולא להגיע למצב מסכן חיים. כך שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם אירוע מוחי היא למנוע אותו. זה אפשרי ע”י נטרול גורמי הסיכון- הפחתת כולסטרול, איזון לחץ דם, פעילות גופנית קבועה, איזון רמות הסוכר בתזונה מותאמת או ע”י טיפול תרופתי ושמירה על אורח חיים בריא ומאוזן.

אם בכל זאת משהו בקרבתכם נמצא בעיצומו של אירוע מוחי. זיהוי התסמינים וטיפול בתוך חלון ההזדמנויות הוא שלב קריטי.

התסמינים הקלאסיים של אירוע מוחי הם:

 • הפרעות דיבור ושיבושי שפה ומילים. משפטים חסרי היגיון
 • עיוות במראה הפנים, צניחה של אחד מצדי הפנים
 • הפרעות תחושה וקושי עד חוסר יכולת בפעולות פשוטות כמו הרמת 2 ידיים למעלה בבת אחת.
 • סימנים נוספים- סחרחורת, קושי בבליעה, התארכות בזמני תגובה, פגיעה בשדה הראיה, הפרעות תחושה או שיתוק בצד אחד של הגוף.

ברגע שהגעתם לחדר המיון ולטיפול בבית החולים יטופל החולה ע”י מדללי דם להמסת הקריש בטווח של 4 שעות מרגע תחילת האירוע. צנתור ופתיחת החסימה יבוצעו בטווח של 8 שעות והמשך טיפול במדללי דם, טיפול תרופתי תומך ושיקום.

חשוב לקחת בחשבון שבדרך כלל אחרי אירוע מוחי נשאר נזק נוירולוגי. חלק מהנזקים ברי שיקום וחלקם  בלתי הפיך. מושפע מעוצמת האירוע, האזור הפגוע במוח ומהירות קבלת הטיפול

נזקים אפשריים

הנזק המוכר ביותר המיוחס לשבץ מוחי הוא שיתוק או חולשה בפלג גוף מסוים. בחלק מהמקרים החולשה בגפיים מלווה בירידה בתחושה, למשל דרופ- פוט, תופעה שכיחה לאחר אירוע מוחי בה החלק הקדמי של כף הרגל שמוט כלפי מטה ונוצרת מעין גרירה של הרגל. כמו כן, עלולות להופיע גם הפרעות במערכת הראייה, בעיות מנטאליות שונות לרבות אי שקט, הפרעות התמצאות וסימני בלבול, פגיעה בתפקודים כגון ארגון מרחבי, תכנון תפקודים תנועתיים, תהליכי חשיבה וזיכרון, ולצד זה הפרעות בתקשורת ובדיבור, הפרעות בבליעה וסיבוכים נוספים.

קשישים שעברו אירוע מוחי ותפקודם נפגע ואינם יכלים לתפקד כבעבר, חשוב שידעו למצות את זכויותיהם המלאות לאור הרעת מצבם במידת הצורך. אם קבלו קצבת סיעוד ויש צורך להרחיבה או שמעולם לא נזקקו לקצבה וכעת כן.

קשישים הזכאים לקצבת גמלה מביטוח לאומי יהיו זכאים לטיפול סיעודי. חוק סיעוד ביטוח לאומי הוא החוק המרכזי שבסיס הסיוע של המדינה לקשישים המעניק לזכאים לו שירותים המיועדים לסייע בפעולות היום יום, לכל תושב/ת ישראל שהגיע לגיל פרישה והזקוקים לעזרת הזולת/ מטפל/מטפלים זרים בפעולות אלו או זקוקים להשגחה. לאחר שאושרה להם קצבת סיעוד רשאי הקשיש לבחור חברת סיעוד בהתאם לאזור מגוריו ועל פי מידת הזכאות יצוות לו מטפל זר/ מטפלת בהתאם לצרכיו.

מאמר נזקים נוירולוגיים מאירוע מוחי נכתב עבור אתר מ-ס-ד

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

  שם:
  טלפון:
  דוא”ל:
  עיר מגורים:
  הודעה:

  סרטונים

  פייסבוק

  חדשות אחרונות

  התנאים להגשת תביעות סיעוד

  התנאים להגשת תביעות סיעוד

  קרא עוד
  נזקים נוירולוגיים הנובעים מאירוע מוחי

  נזקים נוירולוגיים הנובעים...

  קרא עוד
  תופעות רפואיות הנפוצות בגיל השלישי

  תופעות רפואיות הנפוצות בגיל...

  קרא עוד
  פתרונות הנגשה לחולים סיעודיים בבית ובמקומות ציבוריים

  פתרונות הנגשה לחולים סיעודיים...

  קרא עוד
  Call Now Button