ערבית

מתי נזדקק לטיפול סיעודי בבית וכיצד הוא יכול לעזור

לעיתים מגיע הרגע שצריך עזרה בבית בין אם בשל נכות, זקנה או פציעה אולי התאוששות מניתוח וכאן נכנסים לתמונה מטפלים סיעודיים. אלה הם אנשים מיומנים בעלי הכישורים הדרושים לעזרה בכל מלאכת הטיפול והמחויבויות היומיומיות. רחצה, ניקיון, קניות. כל פעולה שיש קושי לבצע בכוחות עצמכם או שאין בן משפחה זמין לבצע אותם וכל זה במסירות רבה.


מה הוא טיפול סיעודי?


טיפול סיעודי נדרש במצבים רפואיים שונים כמו למשל, לאחר נפילה כשיש קושי או בעיית ניידות ולא ניתן אפילו לגשת לשירותים, יש קושי להתלבש ולהכין אוכל או לבצע משימות יומיומיות חיוניות כחלק מהשגרה. טיפול זה נפוץ גם במצבים של דמנציה או אלצהיימר, כשלא ניתן להשאיר את המטופל לבד ויש צורך בהשגחה צמודה. אומנם טיפול סיעודי שכיח יותר בגיל מבוגר, אבל לרוע המזל יש גם צעירים שזקוקים לטיפול מסוג זה בעקבות פציעה, תאונה או מחלה שגרמה להם לבעיות נידות או בעיות קוגניטיביות, בזיכרון ובמיקוד  או לאחר אשפוז ומחלה קשה.
מטפל סיעודי יכול לסייע במצבים שונים ובדרכים רבות מהלבשה דרך בישול והאכלה ועד שמירה על היגיינה וביצוע סידורים שונים בסביבת המגורים ומחוצה לה.
חשוב מאוד להבין שהטיפול הסיעודי הוא רק חלק מההכנות שנדרשות במצבים שונים כמו למשל, בעת תהליכי שיקום ויש גם צורך להכין את השטח לתנאי השיקום האופטימאליים כמו למשל, הוספת מאחזי יד, סידור החל בדרך שתאפשר תנועה לדוגמא למעבר של כיסא גלגלים וציוד שמסייע לשיקום. 

טיפול סיעודי

 

כיצד אשפוז ביתי וטיפול סיעודי מסייעים למטופל?


פעמים רבות ייכנסו לתמונה גם צוותים של אשפוז ביתי להצלחת תהליך השיקום. ההבדל בין אשפוז ביתי לטיפול סיעודי טמון בפעילות של הגורמים המעורבים. מטפלים סיעודיים אינם בעלי הכשרה רפואית מסודרת ולא בהכרח יוכלו לסייע בביצוע פעילויות רפואיות שנדרשות מלבד מילוי אחר הוראות כמו נטילת תרופות בזמן, החלפת תחבושת וכדומה. צוות רפואי שהוא חלק מתוכנית אשפוז ביתי אחראי בין היתר לשרטוט הקווים לביצוע האשפוז הביתי בדרך הנבונה ביותר מבחינת התאמה לצרכים הייחודיים של המטופל. כמו כן, שירותים שקשורים לטיפול בפצעים קשיים לריפוי, פעילות של פיזיותרפיה עד הבית כך שהפיזיותרפיסט מגיע לבית במידת הצורך, שיקום אורתופדי ושיקום נוירולוגי, שירותים גם של קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק ועוד.
מדובר בליווי רפואי לכל אורך הדרך כולל רופא פרטי עד הבית ושירותים אלה יכולים מאוד לסייע בתהליך השיקומי מכמה בחינות. ראשית, המטופל שוהה בביתו בסביבה המוכרת והבטוחה שלו דבר שיכול לסייע בהתאוששות וגם מסייע לבני הבית לשמור על שגרה תקינה. כמו כן, נחסכים ממנו מעברים של נסיעות, עמידה בתורים והיחשפות בקופות חולים ובתי חולים ככל שניתן – חיסכון של זמן ואנרגיות במיוחד בתקופה של התאוששות והחלמה שדורשת שקט נפשי ומנוחה רבה. כמו כן, זהו צוות קבוע שמגיע כך שבמיוחד בתקופת הקורונה מקטינים את הסיכון להדבקה וכן שומרים על קביעות והכרות עם אנשים ספציפיים.
טיפול סיעודי ביחד עם אשפוז ביתי מהווה שילוב מוצלח מאוד במצבים רפואיים או במצבים בהם נדרשת נוכחות של אנשי מקצוע רפואיים וטיפול סיעודי צמוד שיכול לעזור בתהליך השיקום, ההתאוששות, ההחלמה וחזרה לשגרה או שמירה על שגרה תקינה ככל שניתן בהתחשב בנסיבות. טיפול סיעודי יכול מאוד לעזור כשבני המשפחה אינם פנויים לבצע את המשימות היומיומיות ומחפשים שקט נפשי כך שקרוב משפחתם יקבל את היחס הטוב ביותר מהאנשים המוכשרים למשימה. כמובן שחשוב שיהיה תיאום בין הצוות הרפואי שמגיע להוספיס בית או לאשפוז ביתי ובין המטפלים הסיעודיים. 

מאמר זה נכתב עבור מסד – שירותי סיעוד

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button