ערבית

לקראת פרישה? אל תוותרו על הזכויות שמגיעות לכם

בין אם אתם סומכים על הפנסיה שלכם כדי להחזיק אתכם כלכלית במהלך גיל הפרישה, או שטרם הקדשתם רגע מחשבה למה שתעשו עם כספי הפנסיה שלכם – האמת היא שהפנסיה שלנו היא אחד הנכסים החשובים ביותר שלנו. אם נרצה ואם לא, חשוב לכל אחד ואחד מאיתנו לוודא שהוא מקבל את מלוא הזכויות, הפטורים והקצבאות שמגיעים לו. 

להישאר עם אצבע על הדופק

גם אם נדמה לכם שאתם מומחים לנושא הפרישה, או שיצרתם תוכנית פרישה מדוקדקת כשהתחלתם להפריש לטובת קרן הפנסיה – אי שם לפני עשרים שנים – כדאי לזכור שעולם הפנסיה עובר עדכונים ושינויים, במיוחד בשנים האחרונות. השינוי המשמעותי ביותר התחולל בשנת 2012, אז העבירה המדינה את תיקון מספר 190 לפקודת מס הכנסה ובכך הכניסה למשוואה הטבה משמעותית ביותר לטובת הפורשים – ובכך שינתה את כללי המשחק.

מהו תיקון 190, או קיבוע זכויות פנסיה?

התיקון הנ”ל קובע בחוק פטור ממס בסכומים משמעותיים ביותר עבור הפורשים לפנסיה. החדשות הטובות הן שכל אחד ואחד מאיתנו זכאי להטבות אלה, ושגובה ההטבות ממשיך ומתעצם עם השנים, ולא יגיעו לשיאו עד שנת 2025. החדשות הפחות טובות הן שהאחריות היא על הפורש עצמו להכיר את התיקון ואת תוכנו, לדרוש את זכויותיו באמצעות הגשת טופס 161 ד’, ולהחליט כיצד לנהל ולנצל בצורה נכונה את הפטורים הזמינים עבורו.

מילוי טופס 161 ד’

הגשת הטופס הזה היא תנאי הכרחי (ויחיד) על מנת לבצע קיבוע זכויות ולזכות בפטור המגיע לכם בעת משיכת כספי הפנסיה. הטופס דורש מהפורש להכיר את החוק ואת מצבו הכלכלי האישי עוד בטרם יגיש אותו, וזאת משתי סיבות: 

  1. יש להגיש את הטופס עם הפרישה לגמלאות. פורש שלא יגיש את הטופס בזמן, יפספס באופן בלתי הפיך את ההזדמנות לדרוש את זכויותיו לפי תיקון 190 לפקודת מס הכנסה.
  2. מרגע שהוגש הטופס, הפרטים שמולאו בו והבחירות שנעשו הן סופיות. למגיש ניתנת תקופת חסד של 90 יום להגיש תיקונים, אם ישנם, ולאחריה לא יוכל יותר לעדכן את העדפותיו ובחירותיו.

פרישה

אילו נתונים יש להזין לטופס 161 ד’?

הטופס המדובר הוא תיעוד מקיף של היסטורית התעסוקה וההשקעה שלכם בקרן הפנסיה, בנוסף למצבכם האישי כיום ותוכניות התעסוקה שלכם בעתיד. ההחלטה המשמעותית ביותר שתתבקשו לבצע בעת מילוי הטופס היא כיצד לחלק את גובה הפטור המגיע לכם בין קצבאות חודשיות לבין סכומים חד פעמיים. בנוסף תתבקשו למסור נתונים כגון:

  • מהו גיל זכאותכם 
  • האם קיבלתם סכומים כלשהם בתור מענקי פרישה פטורים ממס בעבר
  • האם ביצעתם בעבר היוון קצבאות
  • האם בכוונתכם להמשיך לעבוד לאחר מועד הפרישה במשרה חלקית או מלאה, במקום עבודתכם הנוכחי או במקום חדש? משמעות השאלה הזו היא שאם אתם אכן ממשיכים לעבוד, יהיה צורך לבצע הערכה של מענק הפרישה הצפוי לכם מאותו מקום עבודה
  • הפטור ניתן לגבי סכום משמעותי מתוך מענק הפנסיה שלכם, אבל לא לגבי הסכום כולו. ביכולתכם לבחור איזה חלק מהפטור ברצונכם לנצל לטובת היוון סכום מסוים מתוך הקצבה, ואיזה חלק – אם בכלל – להקדיש לקצבה החודשית שתיוותר לכם

 

הכתבה מוגשת בשיתוף המרכז לתכנון פרישה בצפון – https://prisha-center.co.il/ 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

טיפולי שיניים בגיל השלישי – מה חשוב לדעת

טיפולי שיניים בגיל השלישי –...

קרא עוד
לקראת פרישה? אל תוותרו על הזכויות שמגיעות לכם

לקראת פרישה? אל תוותרו על...

קרא עוד
איך לבחור כיסא גלגלים ומה ההבדל בין כסא גלגלים לכסא העברה?

איך לבחור כיסא גלגלים ומה...

קרא עוד
טיפול פליאטיבי לחולים סיעודיים

טיפול פליאטיבי לחולים...

קרא עוד
Call Now Button