ערבית

טיפולי שיניים בגיל השלישי – מה חשוב לדעת

כל מי שעבר את גיל 65 בוודאי כבר שם לב שהגוף הוא לא מה שהיה פעם – הגב כואב, הידיים איטיות, והעיניים חלשות. אבל השיניים? כבר לא חייבות להיות חלשות וחולות כפי שאנחנו זוכרים את השיניים של הסבים והסבתות שלנו מלפני כל כך הרבה שנים. רפואת השיניים התקדמה בצעדי ענק מאז שהיינו אנחנו צעירים, והיום אפשר לתת מענה גם לבני הגיל השלישי שמעוניינים בשיניים חזקות וגם יפות. החל מהשתלת שיניים ועד שיניים תותבות נשלפות, אלו כל הטיפולים לגיל השלישי שכדאי לכם להכיר.

טיפולי שיניים חינם – מעל גיל 75

עד לפני שנים ספורות, כמעט מחצית הקשישים בארץ דיווחו כי נאלצו לוותר במהלך השנה החולפת על טיפול שיניים כזה או אחר משיקולים כלכליים. החשבון הוא פשוט: האוכלוסייה המבוגרת זקוקה לטיפולים מרובים ויקרים יותר, ובו בזמן רמת ההכנסה שלהם נמוכה יחסית. לכן נכנס לתוקף ב-2019 חוק חדש שהפך את הקערה על פניה: בני 75 ומעלה יקבלו טיפולי שיניים בחינם לצרכים שיקומיים או מניעתיים, כחלק מסל הבריאות. 

טיפולי שיניים משקמים

אין זה סוד שעם הגיל הולכת ומידרדרת בריאות השיניים, החניכיים והלסת. לעתים אנו מאבדים שיניים עם הגיל ולעתים בריאותן מתערערת עד כדי כך שרופא השיניים יעדיף לעקור אותן. בכל מקרה שבו חסרה שן אחת או יותר, יש צורך בטיפול שיניים משקם.

שתלים דנטליים

הטכנולוגיה המודרנית של החדרת שתלי טיטניום לתוך עצם החניכיים פותחת עבורנו הרבה אפשרויות שיקומיות. השתלים יכולים לשמש בסיס לשן מלאכותית יחידה, או כבסיס שעליו נתמכת מערכת שלמה של שיניים תותבות. המגבלה המשמעותית היחידה היא כי חייבת להימצא בפה מספיק עצם לסת בריאה וחזקה שתוכל לתמוך בשתלים ובשיניים שיולבשו עליה. בהיעדר בסיס מספק, ניתן לבצע טיפול מקדים שיעזור להצמיח מסת עצם חדשה, או לפנות לפתרונות שיקום אחרים.

שיניים תותבות נשלפות

פתרון זה מתאים למי שאיבד כמה שיניים רצופות בפיו, או למי שאיבד את כל שיני הלסת במלואה. למטופלים כאלה ניתן להתאים שיניים תותבות נשלפות חלקיות או מלאות. שימו לב שהתקנת שיניים תותבות נשלפות היא בעייתית יותר עבור הלסת התחתונה בשל התנועתיות שלה ושל הלשון לצידה, אולם אפשר לפתור את הבעיה הזו בעזרת התקנת מספר שתלים דנטליים שיסייעו לקבע את השיניים התותבות.

טיפולי שיניים בגיל השלישי

טיפולי שיניים שכיחים בגיל השלישי

כפי שציינו, בריאות השיניים והפה הולכת ומידרדרת עם השנים. לא מפתיע, אם כן, שבני הגיל השלישי נוטים להגיע לרופא השיניים לעתים תכופות, ומבקשים להתייעץ לגבי מספר בעיות, בין השאר:

יובש בפה

תופעה שכיחה ומעיקה למדי שמפריעה לפעולת האכילה או לפחות להנאה מהאכילה, ומערערת את ההגנות הטבעיות של הפה. רופא השיניים יכול להציע לכם תחליפי רוק כגון ג’ל לצחצוח או שטיפות פה, אולם מעבר לכך האחריות היא עליכם: להפסיק לעשן ולהפחית שתייה של משקאות חריפים וקפה.

נסיגת חניכיים

בעיה שמתחילה עם חשיפת בסיס השן, והולכת ומחמירה ככל שחומר השן חשוף לחיידקים ולשאריות המזון שבחלל הפה. בתחילה הבעיה מתאפיינת בכאבים בעת אכילת מזונות מתוקים, קרים, וכו’. בהמשך הבעיה עלולה להחמיר עד כדי איבוד השן כולה.

מאמר זה נכתב עבור מ.ס.ד – שירותי סיעוד

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button