ערבית

זכויות קשישים בשנת 2021

קשישים רבים וילדיהם מתעסקים רבות בזכויות קשישים ורוצים להיות מודעים לכל דבר שמגיע להם. ההתעניינות בזכויות אלו גברה בתקופת הקורונה ובוודאי גם שתחלוף.

זכויות קשישים

תקופת התפשטות וירוס הקורונה הפכה למבחן קשה במיוחד עבור קשישים

העולם ציין ב1.10.20 את יום יום הקשיש הבינלאומי. בתקופה זו, כשאנחנו מתמודדים עם ההשפעה הלא פרופורציונאלית והקשה של מגפת הקורונה אשר פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים ברחבי העולם. יש ערך מוסף לדאוג לא רק לבריאותם של אותם הקשישים, אלא גם לדאוג לזכויותיהם ולביטחונם. כחלק מהמאבק במגפת הקורונה, ישנה חשיבות גם להקדיש תשומת לב מיוחדת לזכויות קשישים, להרחיב את הכלים, האמצעים ודרכי הגישה שלהם ​​לשירותי בריאות, מערכות פנסיה והגנה סוציאליות ביתר שאת. בחיפוש אחר התרופה \ החיסון להתגברות על נגיף הקורונה ב2021 עלינו לעשות מאמץ מרוכז כדי לשפר את חייהם של אנשים הקשישים ושל הקהילות שלהם.

חברה לטובת הקשישים

לפני הופעת וירוס הקורונה, העדיפה החברה שלא להבחין בקשישים, אך מכיוון שאותו הווירוס פגע באופן הטרגי ביותר בהם, דבר זה משך אליהם תשומת לב, ובמקביל החמיר את מצבם. כיום ברוב הארץ, מידע על תנאי המחיה של אנשים בגילאים היה זמין במקרה הטוב במתכונת מוגבלת, ובמקרה הגרוע הוא כלל לא ידוע. המצב כיום שאין חוקים הולמים ברמה הלאומית להגן על זכויותיהם של אנשים מבוגרים ולמנוע מקרי רמאות ואפליה כלפיהם, כמו גם את האלימות המילולית והפיזית כלפיהם.

ישראל לא לבד

במדינות רבות אין חוקים הולמים ברמה הלאומית להגנה על זכויות קשישים.
לכן כיום המאמץ העולמי החשוב ביותר הוא לזהות מכשולים מבניים ומערכתיים המובילים לפגיעה בזכויותיהם של הקשישים. לשם כך, יש קודם כל לשפר את שיטות האיסוף והעיבוד של המידע. רק על סמך נתונים סטטיסטיים אמיתיים, ניתן לבנות מדיניות אפקטיבית, יהיה ניתן להעריך באופן מלא את התרומה שאוכלוסיית הקשישים תורמת לחברה, ויהיה ניתן לקבל החלטות מושכלות ומועילות לשיפור מצבם. יש לתת תשומת לב לתובנה כי כל האנשים שונים בכלל, ולשנות את עמדתנו כלפי הגיל, בפרט, הדעה הרווחת בתפיסת השנים המאוחרות בחייו של אדם כזמן של נחיתות ומצוקה. בנוסף, דבר נפוץ וידוע הוא כי רבים מאותם האנשים הקשישים דואגים לאחרים, עובדים כמתנדבים או הופכים למלווים או מדריכים באותם קהילות בהם גרים, רבים מהם אף ממלאים תפקיד פעיל בעזרה ותמיכה בהתגברות על מצבי משבר.

חשיבות ההגנה הסוציאלית לאחר משבר הקורונה

כיום, גוברים הקולות בחברה לתמוך באוכלוסיית הקשישים, לספק להם קצבאות, מימוש זכויות רפואיות והטבות שיעזרו להם לשרוד את השלכות המגיפה לאחר שזו תחלוף. יש לנקוט צעדים סוציו-אקונומיים כאלה מהר ככל שניתן. ויתרה מכך, יש לקחת בחשבון את צרכיהם של בני הגיל השלישי ולדאוג לצרכים האישיים של כל אחד מהם בעת תחילת פיתוח חבילות הסיוע הבאות בזמן ולאחר תקופת משבר הקורונה.
מכיוון שכיום אין לנו מסגרת מדינית, סוציאלית מלאה עבור אוכלוסיית הקשישים, עלינו להבטיח שהתוכניות להתגבר על המשבר ייכלל בהן, ותינתן אף עדיפות בכל הקשור בזכויותיהם של אוכלוסיית הקשישים, אשר לצערנו מסתכנים בשכחה ובנטישה בתהליך ההתאוששות הכלכלית והחברתית בתום תקופת נגיף הקורונה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

  שם:
  טלפון:
  דוא”ל:
  עיר מגורים:
  הודעה:

  סרטונים

  פייסבוק

  חדשות אחרונות

  תהליך של תכנון פרישה

  תהליך של תכנון פרישה

  קרא עוד
  מה זה מעון יום שיקומי?

  מה זה מעון יום שיקומי?

  קרא עוד
  דיכאון בגיל השלישי

  דיכאון בגיל השלישי

  קרא עוד
  7 טיפים חשובים לבחירת דיור מוגן

  7 טיפים חשובים לבחירת דיור...

  קרא עוד
  Call Now Button