ערבית

התקף לב בגיל השלישי

התקף לב – גוף האדם הוא כמו מכונה מתוחכמת מאוד, כאשר ניתן לומר כי הלב הוא המנוע הדואג כי מחזור הדם יעבור בצורה תקינה ממנו ובחזרה. כיצד נדע אם אנו עוברים התקף לב?

בכל גיל הגוף עלול לבגוד בנו. בעיקר כשמגיעים לגיל השלישי – הגוף מתחיל להפוך “סלחן” הרבה פחות. עישון בכל גיל הוא מסוכן, כמובן שרמת כולסטרול גבוהה גם כן מסוכנת, סכרת, לחץ דם גבוה, תזונה בלתי מאוזנת, חוסר בפעילות גופנית וכדומה, וקיבלנו את המתכון הבטוח לקיצור תוחלת החיים. אמנם הטכנולוגיה הרפואית המודרנית וההתקדמות המדעית – גרמה להארכת תוחלת החיים, אך בכל מקרה כאשר חיים אורח חיים שאינו בריא – לא המדע ולא הטכנולוגיה יכולים לעזור כאשר הגוף מחליט שזהו. זה עלול להידמות בצורות שונות וביניהם כמובן אירוע מוחי – שבץ, התקף לב ומחלות רבות אחרות.  

בשל העובדה כי קשישים רבים זקוקים לעזרת שירותי סיעוד בכדי לבצע פעולות בסיסיות בחיי היום יום, שוכחים לעתים בני המשפחה הסובבים כי עליהם לקחת אחריות רבה בנוגע לבריאותו של הקשיש היקר להם. קיימים כאמור דברים רבים שעשויים להוביל להתקף לב. ישנם תסמינים רבים שמתריעים על התקף לב קרוב, אך לפעמים התקף זה עשוי לחול בפתאומיות וללא כל התראה מוקדמת.

תסמינים להתקף לב:

  • לחץ בחזה – הסימן המוכר ביותר הוא הלחץ בחזה. הכאב עשוי להיות ברמות שונות, אך כל כאב שכזה חייב בהתייחסות רפואית מיידית. במידה והכאב מקרין לכיוון יד שמאל, לסת תחתונה, כתפיים וגב, הסיכוי שמדובר בהתקף לב הוא גבוה ביותר.
  • הזעה וקוצר נשימה – רבים המקרים בהם במהלך התקף לב, האדם מזיע “זיעה קרה” בכל הגוף.
  • הקאות – לעתים התקף זה, מלווה בהקאות.

חשוב לציין, תסמינים אלו אינם בהכרח מעידים על התקף לב, לפעמים מדובר על התקף חרדה, אך ברגע שמופיע אחד מהתסמינים (או כולם ביחד) יש לפנות מידית לבדיקה רפואית הכוללת א.ק.ג ואקו לב. המהירות היא קריטית ועשויה להבדיל בין חיים ומוות. לעולם אין להמתין ולראות האם התסמינים נעלמים מעצמם. במידה וקיימת מטפלת סיעודית עבור הקשיש, יש לעדכן אותה במהירות על כל שינוי במצב הבריאותי. גם אם אותה מטפלת הוכשרה במתן עזרה ראשונה, אסור בתכלית האיסור לדחות פנייה לשירותי הרפואה הדחופה.

התמודדות עם התקף לב

כאמור, בכל מצב של התחלת תסמינים חובה להתקשר באופן מידי למגן דוד אדום. עד הגעת ניידת טיפול נמרץ יש לנסות להיות במצב רגוע ככל הניתן. במידה והקשיש נמצא לבד בביתו – עליו להתקשר בנוסף לשירותי החירום לבן המשפחה הקרוב ביותר מבחינה גאוגרפית. ככל הניתן, יש לעמוד לצד החולה. במידה והמצב מתדרדר – יש לקבל הדרכה ממד”א כיצד לפעול בינתיים (עיסוי לב, הנשמה ועוד) ולהישאר איתם על הקו עד אשר יגיע האמבולנס והפרמדיקים.

התקף לב

בזמן התקף לב יש להתקשר מיד לשירותי החירום ולהמתין עד להגעת הפרמדיקים

חשוב לדעת, במידה והקשיש סיעודי, ניתן לפנות אל חברת סיעוד הקשורים אליה ומעניקה את השירותים בכדי לקבל מידע על התקפי לב והסכנות. לעתים הם אפילו מארגנים קורסים והדרכות לבני המשפחה בנוגע לעזרה ראשונה – במצבים רבים עשויה להציל את החיים.

בבית החולים, נבדקת החומרה של התקף הלב ונקבע הטיפול. לעתים יהיה תרופתי – כזה שמקל על העומס הקיים לשריר הלב ומונע אוטם בעורק המוביל את הדם. במקרים אחרים מבצעים הרופאים צינתור דחוף בכדי להציל את חיי החולה. לאחר מכן, תלוי בחומרת הפגיעה בעורק המוביל, נקבע הטיפול להמשך – לעתים יהיה תרופתי ולפעמים לא יידרש טיפול נוסף.

שמרו על חייכם והקשיבו לגופכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button