ערבית

הרשות לזכויות ניצולי שואה

הרשות לזכויות ניצולי שואה

במדינת ישראל נכון לשנת 2021, ישנם כ178,000  ניצולי שואה כשגילם הממוצע הוא 85. גיבורים אלה מהווים חלק בלתי נפרד מהרקמה האנושית המגדירה אותנו וסיפורם שזור בין דפי ההיסטוריה של עמינו ועדיין חיים בתוכנו, עדות חיה לתופת ולגבורה, להרס ולתקומה. השורדים הללו הם עולם הולך ונעלם ועלינו כאומה לטפח ולהוקיר אותם. על מנת להביא למיצוי זכויות ניצולי שואה, הקימה הממשלה בשנת 2007 את הרשות לזכויות ניצולי השואה המשמשת כזרוע של המדינה לתגמול ציבור הניצולים ונכי המלחמה, במסגרת החוקים על פיהם היא פועלת ומרכזת את הטיפול בכלל ניצולי השואה.

בשנת 1957 חוקק חוק נכי רדיפות הנאצים המסדיר תשלומי פיצויים והטבות שונות בגין נזקי בריאות שנגרמו כתוצאה מרדיפות הנאצים. עיקרי החוק-

החוק מעניק פיצויים לניצולי שואה שעלו לארץ לפני 01.10.1953 והינם תושבי ואזרחי ישראל

הפיצוי משולם בדמות קצבה חודשית, שנקבעת בהתבסס על אחוזי נכות ומצב בריאותי

הקצבה כוללת סל מענקים של טיפולים רפואיים וסוציאליים, הקלות במיסים, הטבות והנחות. 

הכירו את תקנה 12

ב-29.5.2012 ניתן פסק דין בבית המשפט המחוזי בתל אביב שעסק בתקנה 12 לתקנות נכי רדיפות הנאצים (קביעת דרגת נכות). התקנה רלבנטית לניצולי שואה שעלו עד 1953 המקבלים קצבת נכות ממשרד האוצר ואשר קובעת כי “הועדה רשאית לקבוע דרגת נכות קטנה או גדולה עד רבע מזו שנקבעה במבחנים, בשימת לב למקצועו, גילו או מינו של נכה, ובלבד שדרגת הנכות לא תעלה על 100%”. בית המשפט קבע כי את החלת תקנה 12 יש לבדוק לא רק לגבי אותה המחלה שלגביה נדרשת החמרת הנכות אלא לגבי מכלול הנכויות כולל אלו שהוכרו בעבר.

תכלית תקנה 12 לתקנות נכי רדיפות הנאצים (קביעת דרגת נכות) להוסיף אחוזי נכות בשל מצב כללי.

 

החל מחודש יוני 2014 הושוו התנאים של ניצולי שואה המקבלים קצבה ליוצאי מחנות וגטאות ממשרד האוצר ושל ניצולי שואה המקבלים קצבה מוועידת התביעות, עם התנאים והזכויות של ניצולי שואה המקבלים תגמול ממשרד האוצר לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. המשמעות היא שהזכויות והתנאים של יוצאי מחנות וגטאות שעלו לישראל לאחר 01/10/1953, הושוו לזכויותיהן של ניצולי המוכרים לפי חוק רדיפת הנאצים. 

כמה מילים על גמלת סיעוד (חוק הסיעוד) והרחבתה לניצולי שואה

חוק הסיעוד הוא החוק המרכזי שבסיס הסיוע של המדינה לקשישים ומעניק לזכאים לו שירותים המיועדים לסייע בפעולות היום יום, לכל תושב/ת ישראל שהגיע לגיל פרישה והזקוקים לעזרת הזולת/ מטפלת בפעולות אלו או זקוקים להשגחה. 

במסגרת סל התגמולים של ניצולי השואה ישנה גם הרחבה בחוק הסיעוד של ביטוח לאומי הניתנת דרך הקרן לרווחה לנפגעי השואה במימון הרשות לזכויות ניצולי השואה.

התנאים למיצוי זכויות חוק סיעוד לניצולי שואה

לניצולי השואה המוכרים ע”י הגופים הרשמיים  (הרשות לזכויות ניצולי שואה, ועידת התביעות, BEG והוגדר כסיעודי ברמות 4,5,6 או ברמה 3 בניקוד תלות 6) קיימות זכויות מיוחדות בכל הקשור לתוספת שעות טיפול מעבר לזכאות הרגילה הנהוגה עפ”י חוק הסיעוד של בטל”א. 

ההטבה- 9 שעות סיעוד שבועיות בבית הניצול או קבלת השעות בכסף מוועידת התביעות.

ההטבה ניתנת אוטומטית לכל מי שהוגדר ע”י בטל”א כזכאי לגמלת סיעוד מקסימלית.

כמו כן, ניצול שואה שעדיין לא הוכר כזכאי לשעות טיפול בבית ע”י בטל”א עפ”י חוק סיעוד, נזקק לאשפוז ולאחר שחרורו זקוק לסיוע טיפולי, זכאי לקבלת 50 שעות סיעוד במהלך החודשיים שלאחר השחרור. בקשה זו ניתן להגיש אחת לשנה ע”י פניה לעובדת סוציאלית עוד בזמן האשפוז ולאחר בדיקת זכאותו.

גמול נוסף ניתן לניצולי שואה המתגוררים בקהילה במצב של חולי או משבר. במצב זה יהיו העומדים בקריטריונים זכאים ל 50 שעות סיעוד למשך חודשיים, גם אם איננו מאושפז וזאת על מנת למנוע התדרדרות תפקודית העלולה להוביל לאשפוז כרוני ומעבר למסגרת מוסדית. הפנייה נעשית באמצעות עובדת סוציאלית בקופ”ח.

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button