ערבית

העסקה של עובד זר לצורך סיעוד בישראל – מה חשוב לדעת כששוקלים את האופציה הזאת?

בשל מצבים רפואיים מורכבים ובפרט בגילאים מבוגרים, אנשים עשויים להזדקק לטיפול צמוד, עשרים וארבע שעות ביממה. מפני שמאוד לא פשוט למצוא עובדי סיעוד ישראלים לזמינות של עשרים וארבע שעות ביממה, משפחות רבות בוחרות להביא עבור יקיריהם עובד סיעודי זר. אם אתם שוקלים ומתעניינים באופציה הזאת, אלה העובדות שחשוב לכם לדעת.

איך מוציאים רישיון לעובד זר

ברגע שאתם מעסיקים עובד זר, אתם אחראים לספק לו תנאים מסוימים שנציין בהמשך. העובד הזר הסיעודי, מצידו, זכאי לתנאים סוציאליים ואף מקבל מהמדינה נקודות זיכוי לעובד זר (סוג של הטבת מס סוציאלית). אך תחילה, איך בכלל מוציאים רישיון העסקה? למרות שההצדקה היא רפואית, לא משרד הבריאות מטפל בכך אלא משרד התמ”ת באמצעות יחידת הסמך. יש למלא טפסי בקשה, לשלם את האגרה ולהעביר למשרד התמ”ת. לצורך כך ניתן להיעזר בחברות סיעוד ישראליות המתמחות בכך. ברישיון שמקבלים, יוגדר המטופל שזכאי לעובד סיעודי או עובדת סיעודית מחו”ל.

מה עושים כשמקבלים רישיון

ברגע שמקבלים רישיון, אפשר להיעזר בחברת סיעוד שעוסקת בתחום העובדים הזרים. חברות מסוג זה יכולות לסייע באיתור מטפל/ת, על פי צרכי המטופלים, שפה מועדפת ועוד. על מנת שעובד הזר יועסק כחוק, יש להסדיר אשרת כניסה מול משרד הפנים. כמקובל בבירוקרטיה ממשלתית, גם לשם כך יש לשלם אגרת טיפול כפי שמגדיר משרד הפנים. בהמשך, תקבלו הודעה ממשרד הפנים כי התקבלה ויזה של העובד הזר. הויזה תשמש את עובד הסיעוד לצורך טיסה ארצה והיקלטות בעבודה כחוק.

מהו מבחן התלות והקשר לזכאות העסקת עובד זר

מבחן תלות, שידוע גם כמבחן ADL, נעשה בשיתוף המוסד לביטוח לאומי. זהו חלק משוב מהגשת תביעה לגמלת סיעוד. על פי הניקוד שצוברים במבחן שנעשה לרוב בבית המטופל או במוסד רפואי בו הוא שוהה, מחליטים אם ישנה זכאות לגמלת סיעוד. ניתן להשתמש בכספים המגיעים מביטוח הלאומי לזכאים, על מנת לממן חלק מעלויות העסקת עובד סיעודי מחו”ל.

במקרים מסוימים, גם למי שלא עומד בתנאי חוק הסיעוד ישנה אפשרות לזכאות, למשל זכאי קצבת שירותים מיוחדים. ולא מדובר רק בזכאות לקשישים. קטינים הזכאים לקבת ילד נכה יוכלו לקבל אישור להעסקת עובד זר. לרוב ניקוד של 4.5 או יותר במבחן התלות מקנים זכאות. גם בניקוד מופחת אך עם קריטריונים משלימים, ניתן לעמוד בתנאי זכאות.

העסקה בהסכם ותיאום ציפיות

העסקת עובד זר סיעודי מחייבת לדאוג לעובד למקום מגורים ולינה מתאים, שכר שלא ירד משכר המינימום (או יותר) ותנאים סוציאליים מלאים. עובדים זרים בתחום הסיעוד אחראים לליווי צמוד, מתן טיפול רפואי סיעודי, עזרה בבית, האכלה לפי צורך, רחצה וכדומה. לפני העסקה, מומלץ לחתום על הסכם מסודר, לאחר תיאום ציפיות מקיף בין הצדדים, לרווחת המטופל.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

  שם:
  טלפון:
  דוא”ל:
  עיר מגורים:
  הודעה:

  סרטונים

  פייסבוק

  חדשות אחרונות

  העסקה של עובד זר לצורך סיעוד בישראל – מה חשוב לדעת כששוקלים את האופציה הזאת?

  העסקה של עובד זר לצורך סיעוד...

  קרא עוד
  שמירה על בריאות העור בגיל המעבר

  שמירה על בריאות העור בגיל...

  קרא עוד
  ניהול כלכלי בגיל השלישי – בחירת ביטוח בריאות

  ניהול כלכלי בגיל השלישי –...

  קרא עוד
  רעיונות לפעילות לגיל השלישי

  רעיונות לפעילות לגיל השלישי

  קרא עוד
  Call Now Button