ערבית

דיכאון בגיל השלישי

גורמי רפואה אשר מטפלים בתחום הגריאטריה, מודעים לאחוזים הגבוהים של דיכאון בגיל השלישי וזאת לאור כמה נסיבות סביב חייהם של האנשים המבוגרים.

שינוי במצבם הבריאותי של האנשים המבוגרים

העובדה שחלים שינויים במצבם הבריאותי של הקשישים מובילה אותם לדיכאון, כיוון שגופם אינו מתפקד כמו בעבר, לעיתים מדובר בנכות או שילוב של בעיות תפקודיות עם קשיים אחרים כמו שכחה ודמנציה. השינוי התהומי והבעיה של חוסר העצמאות גורמים להם להיכנס למרה שחורה, לחשוב מחשבות רעות שלעיתים הן מחשבות שווא או פנטזיות והם מאד לא מרוצים ממהלך חייהם.

במקרים קיצוניים האנשים הללו מאבדים את הרצון לחיות ולכן לחלקם אין תיאבון, מקצתם כמעט לא אוכלים, עד שהם מאובחנים כסובלים מאנורקסיה. גם מקרים של שכול או אבל מגבירים את הדיכאון או מציפים אותו אם הוא היה רדום כמה שנים.

נושאים נוספים שמקשים על האנשים המבוגרים הם הריחוק מהמשפחה, אי קבלת כתף תומכת והפרעות בשינה כמו יקיצה מוקדמת, קושי בהירדמות והתעוררות באמצע הלילה, ללא יכולת להשלים את שעות השינה הדרושות לכל אדם.

הצורך בסיוע בחיי היום יום

במקרים מסוג זה פונה המשפחה למוסד לביטוח לאומי כיוון שעל פי חוק סיעוד המבוגרים אמורים לקבל עזרה על פי קריטריונים מסוימים. רופא גריאטרי אשר בודק את בני הגיל השלישי משוחח איתם כדי לאבחן את מצבם הקוגניטיבי, ההתמצאות במרחב וההכרה. בנוסף לכך הוא מבצע להם את מבחן ADL  שמטרתו לסווג את רמת התפקוד של אדם זה. כמו לדוגמה אם הוא יכול להתלבש ולהתרחץ בעצמו, לעבור ממצב שכיבה למצב ישיבה ללא עזרה, אם הוא מסוגל לאכול בעצמו, אם הוא שולט בסוגרים ועוד.

בהתאם לתוצאה הסופית של מכלול הנושאים הללו, יש מקרים רבים שבהם מגיע לאנשים המבוגרים סיוע של מטפלות אשר מגיעות לבית המבוגר כמה פעמים בשבוע לכמה שעות על פי המסגרת שנקבעה על ידי המוסד לביטוח לאומי. יש מכלול של פעולות המטפלות הללו מבצעות כמו הכנת מאכלים על פי ההנחיות של הרופאים, עריכת קניות, קבלת תרופות בבית המרקחת, החלפה של חיתולים, רחצה, היגיינה, הקפדה על נטילת תרופות במועד, טיול מחוץ לבית כדי לשאוף אוויר צח בשעות שאינן חמות מדי ועוד.

ההשלכות של הדיכאון

קיימות דרגות חומרה שונות לנושא של דיכאון . יש מקרים שהם מינוריים ומקרים אחרים שהם קיצוניים ועלולים לגרום אף למחשבות אובדניות. הדיכאון הוא בלתי נשלט ואנשים המבוגרים הם חסרי ביטחון עצמי בנוסף להיעדר הריכוז ואיבוד הזיכרון שמלווים אותם.

תמיכה במבוגרים אשר סובלים מדיכאון

קיימים כמה טיפולים שעשויים לסייע ולו במעט. טיפולים תרופתיים של תרופות נוגדות דיכאון, טיפול קוגניטיבי כדי לווסת את הלך המחשבות, תמיכה רחבת היקף של המשפחה ושל גורמים פסיכולוגיים וסוציאליים כדי לשפר את מצבם.

 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

  שם:
  טלפון:
  דוא”ל:
  עיר מגורים:
  הודעה:

  סרטונים

  פייסבוק

  חדשות אחרונות

  עזרה לקשישים – כך תוכלו לעזור ולתרום לקשישים

  עזרה לקשישים – כך תוכלו...

  קרא עוד
  טיפים לבחירת קלנועית למבוגרים

  טיפים לבחירת קלנועית למבוגרים

  קרא עוד
  אילו הסמכות אחות צריכה לליווי מבוגרים?

  אילו הסמכות אחות צריכה לליווי...

  קרא עוד
  בדידות בגיל הזקנה

  בדידות בגיל הזקנה

  קרא עוד
  Call Now Button