ערבית

איך לבחור כיסא גלגלים ומה ההבדל בין כסא גלגלים לכסא העברה?

בעלי מוגבלות תנועתית יתקשו לדמיין את חייהם ללא נוכחותו של כיסא גלגלים. האמצעי המוביל להתניידות ממקום למקום ובמרחב. 

נבחרת כסאות הגלגלים התפתחה והשתדרגה עם השנים והכיסאות של היום הם לא הכיסאות של פעם. הדגמים העכשוויים מציעים פונקציות חיוניות לתנועה נוחה יותר כולל הפעלה עצמית ידידותית של הכסא וכן הקלות למי שמסייעים לבעלי מוגבלויות. לפניכם טיפים ודגשים בבחירת כסא גלגלים והבדלים שחשוב להכיר בין כסא גלגלים לכיסא העברה.

על מה שמים דגש בבחירת כסא גלגלים?

לפני תהליך בחירת כיסא גלגלים כדאי לענות על מספר שאלות שחיוניות לתהליך הבחירה. כמו למשל, לכמה זמן תזדקקו לכיסא גלגלים (לעיתים הצורך הוא בעקבות פציעה והשבתה זמנית ולעיתים הפגיעה היא תמידית).
האם תעדיפו לתפעל את הכיסא בעצמכם, מה המידות של המעלית או המעברים בבית שלכם, האם הכיסא עתיד לשמש אתכם גם בתנאי שטח למשל בחיק הטבע? 
המטרה היא למקסם את הביצועים של הכיסא לפי סגנון החיים, התנאים המועדפים והתקציב. לרוב התנסות עם כיסא גלגלים בפעם הראשונה תתבצע עם מרפא בעיסוק או מישהו מהתחום שיוכל להכיר ולאמן את המשתמש על הכיסא, אך שוב שתפעול הכיסא יהיה נוח גם למי שנמצא בסביבת המשתמש ויוכל לסייע במידת הצורך. 


התאמת הכיסא היא עניין אינדיווידואלי שיכול להשתנות ממשתמש אחד לשני. לדוגמא, מי שהינו בעל פלג עליון חזק יעדיף כיסא ידני שמונע על ידי דחיפת הידיים קדימה תוך תפיסת גלגלי הכיסא ומי שמרבה להתנייד בתנאי שטח מאתגרים יותר יעדיף כיסאות המצוידים בבולמי זעזועים איכותיים. התאמת הכיסא נקבעת גם על פי סוג המוגבלות, למשל, במידה ואין אפשרות להניע את הכיסא עם הידיים ניתן לבחור כסא גלגלים שהפעלתו מתבצעת באמצעות מנוע חשמלי.
בבחירת הכסא חשוב לשים דגש למידות הכסא בהתאם לתנאי השטח ואילוצי החלל ולהבחין בין מידות פנימיות לחיצוניות. רוחב המושב לעומת רוחב הקונסטרוקציה של הכיסא שצריכה לעבור במעלית, בין חדרים, בדלת וכדומה. אם מדובר בכיסא שניתן גם לקפל שיכול להיות נוח במצבים רבים של מעברים ונסיעות, יש לשים לב גם למידות הכיסא במצב מקופל וכן לגובה משענת הגב וכמובן משקל הכיסא ועד איזה משקל של משתמש הוא מתאים. קיימים כיסאות עם שלדה מחומרים שונים כאשר פלדה נחשבת לחומר חזק מאוד, יציב ועמיד לאורך זמן. 


אם מדובר בכיסא מתקפל יש לבדוק מראש כיצד הוא מתקפל והאם גם הידיים וגם הרגליים פריקות. למשתמשים כבדי משקל ישנם כיסאות ייעודיים יכולים להחזיק בהצלחה משקל רב יותר. אסור להתפשר גם על נוחות הישיבה והשימוש ויש כסאות המגיעים עם ידיות מרופדות וכדאי להתייחס גם לנושא הניקיון והתחזוקה – האם הדגם הספציפי נוח לשטיפה ולחיטוי. מבחינת נוחות אפשר לבדוק אם יש גם הטייה לכיסא ועוד פונקציות שמשכללות את אופן השימוש והנוחות.

טיפול סיעודי בבית דיור מוגן

מה בין כסא גלגלים וכסא העברה?


קיימים גם כסאות העברה. כיסא העברה שנועד להעביר, למשל, מטופל מהמיטה לכיסא ומשם לחדר הטיפול או לצורף יציאה החוצה בעת קושי לירידה או עלייה. היות ובכיסאות אלה המלווה הוא זה שלמעשה מבצע את הפעולה, חשוב שהדגמים הרלבנטיים יגיעו עם מעצור יד למלווה שיוכל לווסת את המהירות בעת הצורך גם בירידות וכן לעצור בהדרגתיות עד עצירה מוחלטת. חשוב שהמשקל יהיה קל יחסית ושיהיה נוח לקפל את הכסא על מנת לאחסנו בבית ושהוא לא יתפוס מקום וניתן יהיה לפתוח ולהשתמש בו בקלות בעת הצורך. לרוב מדובר בכיסאות עם שלדת אלומיניום שנחשבת לעמידה אבל גם לקלת משקל. בחרו כיסאות מחברה מובילה בתחומה ששמה דגש על מכירת כיסאות גלגלים וכיסאות העברה בסטנדרט הגבוה ביותר.

מאמר זה נכתב עבוד מסד- שירותי סיעוד

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

שימור תפקוד ובריאות לאחר הקורונה

שימור תפקוד ובריאות לאחר...

קרא עוד
איך לשפר את הסביבה של האדם הסיעודי

איך לשפר את הסביבה של האדם...

קרא עוד
טיפול בקשישים בזמן הקורונה

טיפול בקשישים בזמן הקורונה

באם נשים בצד את כל המחלוקות לגבי וירוס הקורונה שמשתולל בעולם,...
קרא עוד
זכויות קשישים בשנת 2021

זכויות קשישים בשנת 2021

קרא עוד
Call Now Button