ערבית

מבחן תלות ADL

מבחן תלות ADL – מה הוא למעשה? כיצד למעשה נקבעת זכאותו של קשיש לגמלה? כיצד מחושבות הנקודות לזכאות? כל אלו ועוד תשובות נוספות במאמר

חוק הסיעוד נוסד במטרה להעניק פתרון לקשישים שאינם מסוגלים לבצע באופן עצמאי פעולות שבשגרה (לקריאה מורחבת על חוק סיעוד לחצו כאן). למעשה, ישנם מספר פרמטרים שנקבעו על ידי המוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל את גמלת הסיעוד (לקריאה על גמלת סיעוד לחצו). בין הפרמטרים שנקבעו – על המטופל להתגורר בביתו בקהילה, קשיש שעבר את גיל הפרישה (62 בקרב נשים ו- 67 אצל גברים), שהכנסותיו החודשיות אינן עולות על הרף שנקבע (9,260 שקלים עבור יחיד או 13,890 אצל זוג – קצבאות הניתנים לשורדי השואה ופרעות הנאצים אינם נכללים). בנוסף, קיים מבחן תלות ADL. מבחן אשר מטרתו לקבוע את רמת חוסר תפקודו של הקשיש בביתו על ידי ניקוד.

מהו מבחן תלות ADL?

פירוש המושג ADL הוא Activities of Daily Living, או בעברית פעולות היום יום. המטרה היא ליצור מעין ניקוד מסוים הקובע את רמת תפקודו של הקשיש בביתו. מבחן זה למעשה משלים את הקריטריונים שקבע המוסד לביטוח לאומי. האחרון שולח לכל אדם התובע גמלה בעקבות התדרדרות במצב הרפואי, נציג מקצועי הבוחן את יכולת התפקוד של הקשיש בביתו. מידת עצמאותו של כל קשיש נבחנת לפי סעיפים אלו:

  • אכילה – אין מדובר על תהליך האכילה בלבד, אלא על יכולת הקשיש להכין בעצמו אוכל מזין, לחמם ולהגיש. בנוסף, האם הקשיש מסוגל ליטול תרופות ללא עזרת מטפלת (לקריאה על תפקידה של מטפלת בקשישים, לחצו כאן).
  • שכיבה/קימה מהמיטה – האם הישיש זקוק לעזרה בכדי לקום או לשכב במיטה? האם עצם ביצוע הפעולה כשלעצמה עלולה לגרום לקשיש במצבו, לנפילות או החמרת המצב?
מבחן תלות ADL

נבחנת היכולת לעלות או לרדת מהמיטה באופן עצמאי

  • רחצה – מבחן הבודק לא רק את יכולת הקשיש להתקלח בגפו, אלא בוחן גם את יכולתו בכניסה ויציאה בטוחה מהמקלחת. האם אינו זקוק לעזרה?
  • התפשטות/ התלבשות – האם מסוגל הישיש להתפשט או להתלבש בכוחות עצמו? מדובר על לבוש שלם הכולל בגדים תחתונים.
  • ניידות בתוך הבית – מה היא מידת המסוגלות של הקשיש להתנייד בעצמו בביתו? חשוב לספר על נפילות במידה והתרחשו ולא למנוע שום מידע.
  • שליטה על הסוגרים – האם הקשיש אינו מסוגל לשלוט על סוגריו? האם נדרשת עזרה בהגעה לחדר השירותים?
  • צורך בהשגחה – האם ישנו צורך בעזרתה של מטפלת סיעודית במשך 24 שעות ביממה? פעמים רבות בעיקר בעקבות ירידה בתפקוד הקוגניטיבי אדם חייב עזרה והשגחה. לעתים הוא מסוכן לעצמו או לסביבה.

חשוב לציין כי מבחן תלות ADL עשוי להיות מעט מביך עבור הקשיש. אולם, לקראת הבדיקה חשוב להבהיר לקשיש כי עליו להראות בדיוק את תפקודו כמות שהוא. קשישים רבים נוטים להתאמץ יתר על המידה בשל הרגשת המבוכה ולא להציג תמונת מצב אמתית – דבר הפוגע בדירוג הסופי.

על כל אחד מהסעיפים מקבלים ניקוד בין 0 ל – 3 נקודות. כאשר משמעות הניקוד אפס היא תפקוד מלא בנושא ושלוש הוא חוסר תפקוד מלא. כך כל סעיף נבדק לעומק ונבדקת כשירותו של כל קשיש לפי סעיפים. ייתכן ובסעיף אחד הישיש יקבל את מלוא נקודות הזכות (3) ובסעיף אחר לא יקבל נקודה אחת. הכל תלוי במידת יכולתו בביצוע הפעולות שבשגרה. מבחן תלות ADL למעשה קובע את הניקוד הסופי. תוצאה שבין 2.5 – 6 נקודות, תקנה לקשיש גמלת סיעוד חלקית. מעל 6 נקודות, הקשיש יקבל גמלת סיעוד מלאה.

מטפלת סיעודית

חשוב לתת דגש להורינו כי עליהם להציג את המצב כמות שהוא, על אף המבחנים שעשויים להיות מביכים

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף העיקרי המשתמש במבחני תלות ADL. בעת הגעת הנציג הבוחן את מידת כשירותו של הקשיש, מומלץ שיהיה בן משפחה המכיר את המצב והמציאות כמות שהיא. חשוב להנחות את הקשיש לפעול בצורה אמתית במטרה לקבל את הזכויות שאכן מגיעים להם על פי חוק. הדבר יכול לקבוע את זכאותו של הקשיש בקבלת טיפול סיעודי נרחב וכדומה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
Call Now Button