ערבית

חשוב להכיר – הכללים לניסוח צוואה/ירושה בצורה נכונה

אדם קשיש ו/או סיעוד המעוניין בכתיבת צוואה או ירושה, או מי מטעמו המוסמך לכך, כדאי שיכיר היטב את הכללים לניסוח צוואה כפי שהוגדרו בחוק הירושה, וזאת על מנת שהכתוב בה יובן כהלכה ויעמוד במבחנים שונים כולל החוקיים. צוואה כוללת בתוכה במרבית המקרים הורשת רכוש יקר חשיבות וערך והכותב מעוניין שרצונו יתבצע בצורה מדויקת. צוואה עצמית אינה מחייבת הוספת עדים מאחר, ובמקרים רבים, הכותב אותה מעוניין לשמור את פרטיה בסוד.

יש להקפיד על הכנת צוואה על פי עשרת הכלים הבאים:

  1. כתיבת הצוואה בכתב יד – זה תנאי בסיסי ולא תתקבל צוואה מודפסת שנחשבת כבר לצוואה שיש להצמיד לה עדים ואשר נערכת לרוב בסיוע עו”ד לענייני צוואות וירושות – כתב היד נדרש להיות קריא וברור.
  2. ציון תאריך מדויק – יש לציין תאריך בכל דף. חשוב מאוד במקרים בהם נכתבות מספר צוואות מסיבות שונות. החוק קובע שהאחרונה היא בתוקף, ומשום כך, יש צורך לזהות את התאריך המדויק בו היא נכתבה.
  3. חתימה – הכרחית על כל דף. מעבר לכך, יש לחתום ליד כל טעות כתיב, מחיקה, תיקון, תוספת וכדומה כמו שחותמים בחוזה או בצ’ק. בתי משפט יכולים לרפא פגמים של אי חתימה על  צוואה אבל רק כאשר הוכח שאין ספק באמיתות הצוואה על פי ראיות אחרות.
  4. פקודת הצוואה – יש לכתוב את הצוואה בלשון ציווי. כותב הצוואה חייב להורות על ביצוע פעולות שונות ולא לבקש לעשות אותן. אסור לו להותיר ספקות ביחס לאמירותיו.
  5. רישום פרטי היורשים – ובכלל זה שמות ומספרי זהות. ניתן להוסיף גם כתובת ותאריכי לידה, וכן, את מהות הקשר שבין היורש והמוריש. כך, יהיה ניתן לזהותם בוודאות.
  6. פירוט הנכסים – פרטים על חשבונות בנק וחסכונות אחרים כולל מספריהם, מיקומם וכדומה, פרטים על נכסים דלא ניידי כמו כתובת, גוש וחלקה ועוד. מומלץ להכניס סעיף על נכסים שמתווספים או שנשכחו בעת רישום הצוואה. הדבר ימנע שינוי צוואות תכוף למעודכנות יותר.
  7. אי הוספת תנאים – אסור להכניס לצוואה תנאים לקבלת רכוש על ידי היורשים שהינם לא חוקיים או מוסריים והנוגדים את תקנות הציבור. הם לא יתקבלו והיורש יוכל לקחת את חלקו מבלי לבצע אותם.
  8. אי הכנסת קופות גמל, פוליסות ביטוח חיים וקופות קצבה – הפתרון במקרים אלו הוא לרשום בפוליסות עצמן את המוטבים להם מורישים את  הכספים.
  9. הפקדה – יש צורך להפקיד את הצוואה למשמרת במקום בטוח. ניתן לעשות זאת  בידי הילדים, אצל רשם בית המשפט, בידי עורך דין וכל אדם מהימן אחר.
  10. אישור רפואי – ניתן להוסיף אישור רפואי המעיד כי בעת כתיבת הצוואה היה הרושם צלול ובריא מבחינה נפשית ככל הניתן, זאת כדי למנוע ערעור על הצוואה שכביכול נעשתה במועד בו הכותב לא היה כשיר לצוות. למוריש קשיש מומלץ להצטייד באישור פסיכו-גריאטרי.

אנחנו כאן בשבילכם- מ.ס.ד!
מ.ס.ד שירותי סיעוד ועובדים זרים, חברת סיעוד מהמובילות בישראל לשירותכם!

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו: 
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
עזר לקשישים שנמצאים במצב סיעודי

עזר לקשישים שנמצאים במצב...

עזר לקשישים - בני האדם נועדו להזדקן. זוהי עובדת החיים ועלינו...
קרא עוד