ערבית

דיקור סיני בגיל השלישי

אנשים בגיל השלישי זוכים לחיות את החיים במלואם. זמן פנוי רב ורוגע נפשי, מאפשרים להם להשקיע את מלוא מרצם בפעילויות הפנאי האהובות עליהם. תרחיש זה עשוי להיות החלום שכולם מקווים להגיע אליו יום אחד, אלמלא מגוון מחלות כרוניות הפוגעות באיכות החיים של האדם המבוגר, ומעיבות על שמחת החיים שלו. האם ניתן לשפר את איכות החיים? ומה מציעה הרפואה הסינית? שאלנו את רפאל רוזנסקי מטפל בדיקור סיני, וחזרנו עם תשובות מעניינות.  

דיקור סיני כטיפול משלים ויעיל, ללא תופעות לוואי. עם התפתחות הרפואה המודנית בשנים האחרונות, ניתן לראות עליה מתמדת בתוחלת החיים הכללית. אם בעבר, תוחלת החיים הממוצעת הוערכה ב-70 שנה לכל היותר, כיום זוכים מבוגרים רבים לחיות קרוב ל90 שנה, ואף יותר. עם זאת, לא תמיד ניתן לראות עליה באיכות החיים, מבוגרים רבים סובלים ממחלות כרוניות הדורשות מהם להיעזר תכופות בתמיכה תרופתית וסיוע רפואי, לעתים אף תמיכת מטפלת לקשישים. מחלות ותופעות נפוצות בגיל הזהב, העשויות להוביל לירידה באיכות החיים, הן למשל לחץ דם גבוה, כאבי גב כרוניים, עצירות והפרעות עיכול, מצב רוח ירוד, מחלות לב או ריאות ותופעות נוספות, השכיחות בעיקר אצל מבוגרים. “מבוגרים וקשישים מעל גיל 65 נוטים לסבול ממחלות כרוניות, המצריכות נטילת תרופות כימיות. ככל שגדל מספר התרופות, גדל הסיכון לתגובות בין-תרופתיות ותופעות לוואי שליליות. בשל כך, רבים חוששים להוסיף תרופות כאשר מתעוררת בעיה חדשה. הדיקור הסיני מספק מענה הולם לאדם המבוגר והקשיש בטיפול ובתמיכה בתקופה הלא פשוטה הזו, ומשפר משמעותית את איכות החיים שלו. הדיקור הסיני לא חייב להחליף את הטיפול הקונוונציונאלי, אלא יכול להשתלב יחד עם הטיפול המקובל, כטיפול משלים ללא תופעות לוואי”, כך מסביר רפאל רוזנסקי, מטפל בכיר וחבר באגודה הישראלית לריפוי מסורתי.

דיקור סיני – מאחורי הטיפול הקונוונציונאלי

“הטיפול הקונוונציואלי מספק מענה ממוקד לסימפטומים של מחלות ותופעות גופניות שונות, למשל: לסימפטומים של יתר לחץ דם, תינתן תרופה להפחתת לחץ הדם, לסימפטומים של דיכאון, ינתנו תרופות הפועלות באופן ישיר על מערכת העצבים וכן הלאה”. מסביר רוזנסקי, “הייחודיות של הדיקור הסיני לעומת טיפולים קונוונציונלים הינו בכך שהוא מטפל בתופעות מהשורש. הטיפול התרופתי עשוי לבלבל את הגוף ולגרור תופעות לוואי שונות, אך הטיפול בדיקור מסייע לאיזון האנרגיה של הגוף, ומזרים אנרגיה שכה חיונית בגיל המבוגר”.

דיקור סיני

פעמים רבות ניתן לשלב בין טיפול תרופתי ובין טיפול אלטרנטיבי

אופן הטיפול באוכלוסיה המבוגרת

“השלב הראשון והחשוב ביותר בטיפול ברפואה הסינית בגיל המבוגר”, מסביר רפאל רוזנסקי, “הוא הטיפול במניעת ההתדרדות במצב הבריאותי ובאיכות החיים. במפגש הראשון במרפאה אנו מבצעים אבחון יסודי של המטופל ע”י תשאול, הבנת ההסטוריה הרפואית שלו, מכלול התרופות שהוא מקבל, אבחון הבדיקות הרפואיות שעבר ותלונותיו העיקריות”. ברפואה הסינית, להבדיל מהרפואה הקונוונציונלית, מתבססים על העובדה שהאדם הינו יישות הוליסטית שלמה המורכב ממכלול מערכות הקשורות זו בזו, המקיימות ביניהן יחסי גומלין. באופן דומה, פועל הדיקור הסיני תוך התחשבות בכלל מערכות הגוף וההסטוריה הרפואית של המטופל כמקשה אחת. “השלב השני בטיפול ברפואה הסינית בגיל המבוגר”, ממשיך רפאל, “הוא בטיפול בדיקור סיני, שיטת הטיפול העיקרית ברפואה הסינית. דיקור סיני יעיל ביותר לכל גיל, ויעילותו גוברת בגיל המבוגר בשל היותו נטול סיכונים ומשתלב היטב עם הטיפול התרופתי. כמו כן חשוב לציין שבניגוד למה שחושבים רבים, הטיפול אינו כואב כלל וכלל. מספר נקודות הדיקור הנבחרות אינו עולה בדרך כלל על חמש נקודות דיקור, והוא מתבצע בעזרת מחטים עדינות ודקות שאינן מורגשות יותר מדקירה קלה של שערת ראש של אדם. במרבית המקרים להחדרת המחטים לא תתלווה תחושת כאב, למעט תחושת עקצוץ קלה או נימול במקום הדקירה, המעיד כי הצ’י מתחבר היטב עם המחט”.

ומהו אורך הטיפול? “על המטופל לשכב עם המחטים קרוב ל-30 דקות, על מנת למקסם את השפעתם. בנוסף, אני מדריך את המטופל לא להסתפק בדיקור בלבד, אלא לשלב ניהול אורח חיים בריא, החיוני בעיקר בגיל המבוגר, הכולל שינוי הרגלי תזונה, וכן לימוד שיטות שונות להרפיה ושחרור מתחים”.

הדיקור כלול בסל הבריאות

הטיפול בדיקור סיני מוכר בישראל כטיפול משלים, שאף כלול בסל הבריאות הישראלי. ניתן לשלב את הטיפול בדיקור סיני יחד עם טיפול תרופתי, כשבטיפול ברפואה הסינית המטרה היא לטפל במחלה מהשורש, ולא רק להפחית את הכאב העיקרי. “אנו נעזרים בטיפול בדיקור סיני למגוון רחב של בעיות הנפוצות בגיל המבוגר. כך למשל, בשבועות האחרונים, הגיע אליי מטופל מבוגר שסבל מאוד מהשתנה תכופה בלילה ומדיכאון עמוק. סימנים אלו משויכים באופן אוטומטי ברפואה הסינית לחוסר בצד האנרגטי של האיברים, המכונה ברפואה הסינית בשם “יאנג”. לעיתים אני רואה מטופלים מבוגרים, המגיעים אליי עם חוסרים באספקט החומרי של איבריהם הפנימיים, המכונה ברפואה הסינית בשם “יין”. על ידי דיקור בנקודות מסוימות בגוף, ניתן לתמוך בתהליכים האנרגטיים של היין והיאנג, תהליך שבסופו יביא בהכרח לתחושה טובה יותר של המטופל, ושליטה על מחלות קיימות”.

“חשוב לזכור”, הוא מוסיף, “כי טיפול יעיל הוא כזה המתבצע ע”י מטפל מיומן ובעל ניסיון, ויש להתייחס להנחיות האישיות על מנת למקסם את השפעת הטיפול”.

רפאל רוזנסקי היינו מטפל בכיר בדיקור סיני, חבר באגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי ומנהל מרפאת רפאל – רפואה סינית.

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו:
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
Call Now Button