ערבית

הפרעות שינה בגיל הזהב

קשישים רבים סובלים מהפרעות שינה. אף על פי שמדובר בתופעה טבעית, אין כל ספק שהיא משפיעה על איכות חייהם, וגורמות לסבל. במאמר זה נבחן את התופעה לעומק ונבדוק כיצד ניתן לפתור אותה.
למעלה מ- 50% מבני גיל הזהב סובלים לעתים קרובות מקושי להירדם, מיקיצה מוקדמת ומהפרעות שינה אחרות, אשר משפיעות באופן ניכר על תחושת הרווחה שלהם. זאת, מאחר והן גורמות להם לחוש עייפים באופן תמידי. עם זאת, מדובר בתופעה שכיחה למדי.

מקור הפרעות השינה

1. מנגנונים ביולוגיים – עם חגיגות גיל הזהב, מנגנונים רבים בגוף מתחילים להשתנות. אחד מהמנגנונים האלה הוא זה שאחראי על דפוס השינה והערות. מנגנון מייצר הורמונים שונים אשר משפיעים על הסדרת דפוסים אלה. הפרשת ההורמונים הולכת ומתמעטת ככל שהזמן חולף, עד כדי כך ששעות השינה מתקצרות והשינה משתבשת.

2. מחלות ותרופות – בגיל השלישי ישנם קשישים רבים אשר סובלים ממגוון רחב של מחלות, שדורשות טיפול באמצעות תרופות. ישנם לא מעט תרופות אשר עשויות להשפיע על מנגנון ויסות השינה, ולשבש את דפוסיה. המחלה לכשעצמה עשויה לגרום לשינויים בשינה, למשל – לגרום לעייפות.

3. חרדות, מתח ודיכאון – שתי תופעות פסיכולוגיות, אשר שכיחות ביותר בקרב בני הגיל השלישי, עשויות לגרום להפרעות שינה שונות, אפילו כאלה אשר מנוגדות זו לזו – לישון שעות ממושכות או להתקשות להירדם.

אינסומניה – הפרעות השינה הנפוצה ביותר

רבים מבני הגיל השלישי סובלים בעיקר מאינסומניה (קשיי הרדמות ושמירה על רצף שינה). השינה הופכת למקוטעת ובלתי איכותית. קשישים רבים מתעוררים משנתם ומתקשים להירדם שנית, ולכן הם מסתובבים בביתם ומחפשים אחר תעסוקה. כך הם נכנסים למעין מעגל קסמים שכזה, שגורם להם לחוש עייפים במהלך היום, מה שמוביל אותם לשנת צהריים או לנמנומים אקראיים מול הטלוויזיה, ולהתקשות להירדם בשעות המתאימות.

השלכות פסיכולוגיות של הפרעות השינה

פעמים רבות קשישים חשים חסרי אונים, כיוון ששנתם קלה למדי והם מתעוררים בקלות מכל רחש. לעתים קרובות הם חשים מפוחדים מאוד, כיוון שהם מתעוררים לחשיכה ולבית ריק, והם חוששים שמא גנב פרץ לביתם והוא הולך לפגוע בהם ו/או לשדוד את רכושם. הם עייפים מאוד במהלך היום, ולכן תפקודם ומצב רוחם נפגעים קשות.

כיצד שירותי סיעוד יכולים לסייע במצב זה?

מטפל סיעודי יכול מאוד לעזור לקשישים, מכמה היבטים: ראשית, המטפל משמש חברה עבור המטופל. הקשיש חש יותר ביטחון בשעות הלילה, כיוון שהוא יודע שיש מי שאיתו בבית, ובמקרה הצורך, הוא אף יכול לקרוא לו לעזרה. בנוסף, המטפל יכול להכין לקשיש מקלחת מרגיעה, וארוחה דשנה, שתעודד את שנתו. כמו כן, הוא יעזור לו לבצע פעילות גופנית, שעשויה לעודד ערות ושינה בשעות הראויות, וכמובן הוא יוכל לסייע למטופל להגיע לרופא על מנת שיחליף לו מינונים של תרופות.

הצוות המנוסה של מסד יתאים להוריכם את המטפל המתאים ביותר לצורכיהם. צרו עמנו קשר עוד היום ונשמח לשוחח עמכם ולהעניק לכם ייעוץ מקצועי.
מ.ס.ד שירותי סיעוד ועובדים זרים, חברת סיעוד מהמובילות בישראל לשירותכם!

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו:
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

טיפול באוסטאופורוזיס – הידלדלות העצמות

טיפול באוסטאופורוזיס –...

הידלדלות העצמות מהווה סיכון העולה בהתאמה לעלייה בגיל, אשר בהדרגה...
קרא עוד
ביטוח תאונות אישיות – גיל הזהב

ביטוח תאונות אישיות – גיל...

גיל הזהב, זה הזמן בחיים שמצד אחד כולנו רוצים להגיע אליו ומצד שני...
קרא עוד
איך בוחרים דיור מוגן ?

איך בוחרים דיור מוגן ?

אנשים רבים מגיעים לגיל השלישי ומתחילים לחפש אלטרנטיבות דיור. יש...
קרא עוד
דיני הגירה ועבודה לעובדים זרים – מה חשוב לדעת?

דיני הגירה ועבודה לעובדים...

העסקת עובדים זרים בישראל חייבת להיעשות בהתאם לחוקי דיני הגירה...
קרא עוד