ערבית

מטפלת סיעודית – איך לבחור ועל מה לשים דגש?

אתם או בני משפחתכם זקוקים לסיוע או מטפלת סיעודית? אנו בחברת מ.ס.ד נשמח לעמוד לרשותכם.

*המאמר מעודכן לתאריך 19.4.2016

החיים מאלצים אותנו לפעמים להתמודד עם מצבים קשים שלא תוכננו מראש. זה עלול לקרות לכולנו, יום אחד כל אחד מאתנו או מבני המשפחה היקרים לנו, עלולים להפוך לסיעודיים. בזכות חוק סיעוד שנחקק בישראל בשנת 1988, כל אדם זכאי לקבל תמיכה במקרי סיעוד, בהתאם לפרמטרים שמציב המוסד לביטוח לאומי.

קרוב משפחה סיעודי

מטפלת סיעודית עוזרת לקשיש בניוד, שינוע וביצוע פעולות בחיי היום יום

ברובם הגדול של המקרים, מטפלת סיעודית מגיעה לביתו של המטופל הקשיש, המוגדר כסיעודי ועומד בפרמטרים של המוסד לביטוח לאומי. מטרתה של המטפלת היא מתן עזרה ככל הניתן בביצוע פעולות הקשורות לחיי היומיום, שאינם יכולים לקיים באופן עצמאי. 

הפעולות שבהן מטפלת סיעודית תוכל לעזור לכם:

 • עזרה בבישול ואכילה – אחד מתפקידיה של מטפלת סיעודית הוא דאגה לקשיש להכנת ארוחה בריאה ומאוזנת. במידת הצורך, תעזור גם המטפלת בפעולת האכלה עצמה. חשוב לציין כי חברות הסיעוד מעניקות הכשרה למטפלים (בעיקר לעובדים הזרים) בהכנת אוכל כשר, בריא ומאוזן.
 • שמירה על היגיינת המטופל – פעמים רבות, על המטפלת לעזור בשמירה על ההיגיינה האישית של הקשיש. מתן עזרה ברחצה, דאגה לטיפול בפצעים (ביניהם פצעי לחץ), החלפת מוצרי ספיגה (טיטולים), מתן סיוע בעשיית הצרכים ועוד. בנוסף, שומרת המטפלת על ניקיון סביבת המטופל החיונית לשמירה על בריאות ומניעת מחלות שונות.
 • מתן עזרה בהתלבשות – פעמים רבות על מטפלת סיעודית לתת עזרה בתהליך ההתלבשות והתפשטות. מחובתה לדאוג לקשיש בלבוש הולם תוך דאגה על שמירת חום הגוף וכדומה.
 • עזרה בניידות המטופל – קשישים רבים תלויים בסוגים שונים של שירותי סיעוד, ביניהם ניוד המטופל ממקום למקום. לעתים מדובר על ליווי הקשיש בעזרת הליכון, פעמים אחרות שינוע המטופל על כיסא גלגלים ועוד. במקרים בהם המטופל מרותק למיטתו, המטפלת דואגת לשנות תנוחות שכיבה לטובתו של הקשיש ולמניעת פצעי לחץ המתפרצים בעקבות שכיבה ממושכת על איבר אחד. מטפלת סיעודית דואגת לניוד המטופל בביתו ומחוצה לו לצורך סידורים וטיפולים.
עובד סיעודי זר

בין תפקידיה של מטפלת סיעודית – מתן עזרה בניידות וליווי המטופל לסידורים וטיפולים רפואיים

 • דאגה מתמדת לבריאות הקשיש – על מטפלות סיעודיות לעזור לקשיש בנטילת כדורים, דאגה למרשמים, קבלת טיפולים רפואיים כדוגמת פיזיותרפיה ועוד. בגיל השלישי, פעמים רבות נאלצים הקשישים להתמודד עם נטילת כדורי מרשם רבים וויטמינים. תפקידה של כל מטפלת הוא לדאוג לארגון כלל התרופות, דאגה ללקיחתם בזמן (לפני ואחרי האוכל וכדומה) ועוד. בנוסף, על המטפלת לדאוג לכך שלקשיש קיים מלאי מתאים של תרופות מבלי שייתקע (בעיקר לפני שבתות ומועדים בהם לא ניתן לקבל מרשמים).
 • עזרה בביצוע סידורים שונים מחוץ לבית – על פי חוק סיעוד, זכאי לקבל כל מטופל סיוע כספי בטיפולים שונים במעונות יום. מבין תפקידיה של מטפלת סיעודית הוא לדאוג לכך שיגיע הקשיש לכל המקומות בהם הוא צריך לבקר. לעתים מדובר על ביקור במרפאה לצורך קבלת טיפולים רפואיים, ביקור בבנק וכיוצא בזה.
 • ביקורים מדי יום – תפקידה של המטפלת כרוך בכך שתגיע לביתו של הקשיש בכל יום (פרט לימי שישי – שבת, חגים ומועדים). מטפלת סיעודית מסייעת לקשיש במשך מספר השעות הנדרשות, שאושרו על ידי המוסד לביטוח לאומי (בהסתמך על חוק סיעוד). בשל קרבתה של המטפלת לקשיש וביקוריה התכופים, הופכת לאוזן קשבת עבור המטופל, תומכת מבחינה נפשית ונמצאת עבורו כדמות אדם קרוב. דבר זה חשוב מאוד לכל אדם ובעיקר בערוב ימיו.

מטפלת סיעודית – מהם הקריטריונים לקבלת גמלה?

כאמור, על פי חוק סיעוד, נקבעו מספר פרמטרים שמציב המוסד לביטוח לאומי, בכדי לקבל גמלת סיעוד, בה ניתן להשתמש עבור העסקת מטפלת סיעודית. כל אדם אשר זקוק לעזרת אדם אחר בביצוע פעולות שבשגרה (כפי שצויין לעיל: הליכה וניידות, אכילה, שמירה על היגיינה ועוד), רשאי להגיש בקשה למוסד לביטוח לאומי. הפרמטרים הדרושים להגשת בקשה:

 • גיל מבקש הבקשה – בכדי לקבל את עזרתם של שירותי סיעוד, על המטופל לעבור את גיל הפרישה (פנסיה). כאמור, גיל המטופל צריך להיות מעל 62 שנים אצל נשים ו- 67 שנים אצל גברים. במידה וגיל המטופל אינו עולה על גיל הפנסיה, תוגש הבקשה למוסד לביטוח לאומי כ"שירותים מיוחדים".
 • תושב ישראל המתגורר בביתו – על מבקש הבקשה להיות תושב מוכר ולא ארעי במדינת ישראל. כמו כן, עליו להתגורר בביתו בקהילה. לא ניתן להגיש בקשה במידה והקשיש מתגורר בבית אבות.
 • עמידה ברף הכנסות – כחלק ממבחן התלות של המוסד לביטוח לאומי, קיים מבחן ההכנסה לקשיש מקצבאות והכנסות אחרות. רף ההכנסות (מעודכן לשנת 2016) נקבע עבור יחיד או זוג. הרף העומד בפני מבקש יחיד הוא 9,464 שקלים ועבור זוג הרף עומד כיום על 14,196 שקלים. במידה ומבקש הבקשה עומד מתחת לרף ההכנסה הנקבע, תאושר גמלה מלאה. במידה וסכום ההכנסות עולה על הרף הנקבע, תאושר גמלה חלקית ומופחתת בשיעור של כ – 50%. מידע חשוב! במידה ומבקש הבקשה מקבל קצבה חודשית (רנטה) בשל היותו ניצול שואה, הקצבה המתקבלת בעקבות רדיפת הנאצים, אינה נחשבת בחישוב סך ההכנסות.

 

מטפלת סיעודית

המוסד לביטוח לאומי קבע קריטריונים הקשורים לרף ההכנסות של המטופל. ישנו רף שונה בין גמלה ליחיד או לבני זוג.

 • לא קיימת כבר קצבת נכות – במידה והמוסד לביטוח לאומי אישר בעבר קצבת נכות עם שירותים מיוחדים, המטופל אינו זכאי להגיש בקשה נוספת עבור גמלת סיעוד (רק במידה וקצבת הנכות עדיין תקפה – ניתנה לכל החיים).
 • אכן נדרשת עזרה נוספת – נבדק האם הקשיש אכן זקוק לסיוע של אדם אחר כמו מטפלת סיעודית בביצוע חלק ניכר של פעולות היומיום. בנוסף, לעתים רבות בעקבות מחלות כגון אלצהיימר, דמנציה וכדומה, הישיש זקוק להשגחה בביתו למען בטיחותו והסובבים אותו.  

במידה והקשיש עומד בכל הפרמטרים, מגישים בקשה למוסד לביטוח לאומי, כל בקשה נבחנת באופן אישי. כחלק ממבחן התלות, שולח המוסד לביטוח לאומי, נציג מטעמו (בעל הכשרה מתאימה), הבודק את תפקודו של הקשיש בביתו. את רישומיו מעביר הנציג בחזרה לביטוח לאומי ולאחר פרק זמן של עד שישים ימים, קובע הביטוח לאומי, האם המבקש זכאי לגמלה ובאיזה שיעור. במידה והתשובה אינה תואמת את המציאות, ניתן לערער על הבקשה. חשוב ביותר לצרף לבקשה כל אסמכתא רפואית מתאימה המייצגת את מצב המטופל.

חשוב לציין, מתן גמלת סיעוד אינה מחייבת דווקא טיפול על ידי מטפלת סיעודית מקצועית בבית המטופל. כל אחד מזכאי הגמלה יכול מלבד בחירה בטיפול סיעודי, לבחור בביקור במרכז יום לצורך קבלת טיפולים שונים, אספקת מוצרי ספיגה (טיטולים) למבוגרים או באספקת לחצן מצוקה ושירותי כביסה.

עזרתה של מטפלות סיעודיות כאמור הוא נרחב ביותר. חברות סיעוד מעניקות את ההכשרה המתאימה לכל מטפלת ומטפלת. בדיוק כפי שקיימים מצבי סיעוד שונים בין אדם לאדם, כך רמתה רמתה המקצועית של המטפלת משתנה. חברות אלו, אחראיות על השמת עובדים והתאמתם לפי מצבי הסיעוד השונים והתמיכה הנדרשת. חשוב לציין כי בין תפקידיה של המטפלת ישנו טיפול פיזי, עזרה נפשית וניסיון שיקום.

 • טיפול פיזי – עזרה בביצוע כלל הפעולות הקשורות לעצמאותו של הקשיש. הטיפול לרוב מתקיים בבית המטופל ובסביבתו המוכרת.
 • עזרה ותמיכה נפשית – דיכאון בקרב קשישים הוא דבר שכיח ביותר. בשל העובדה שכל מטפלת לקשישים נמצאת בחברת המטופל שעות רבות במהלך היממה, הופכת המטפלת לכתף תומכת עבור הקשיש. מצב נפשי טוב והתמודדות מתאימה עם המצב החדש, תורמת מאוד למצב המטופל והטיפול בו.
 • ניסיון שיקום – ישנם פעמים בהם המצב הסיעודי ארעי וניתן לנסות ולשקם איבר כלשהו. על המטפלת לערוך למטופל תרגילי פיזיותרפיה, ריפוי ועיסוק ולעתים אף מסז' רפואי. חלק מהדברים הללו נלמדים כחלק מתהליך הכשרתה של מטפלת סיעודית על ידי חברות סיעוד להם הן משתייכות.

כיצד ולמי לפנות בכדי לשכור את שירותיה של מטפלת סיעודית?

במדינת ישראל, נותני השירותים הללו הם חברות סיעוד. חברות אלו הם חברות פרטיות, העובדות בשיתוף פעולה מלא מהמוסד לביטוח לאומי ובהתאם ל – חוק סיעוד. חברות אלה כאמור הנם פרטיות, דואגות להעסקתם כחוק והכשרתן המתאימה של המטפלות. בין החברות הללו קיימת חברת מ.ס.ד שירותי סיעוד. חברת מ.ס.ד הוקמה בשנת 1992 ובעלת ניסיון רב בהשמת עובדים (ביניהם גם עובדים זרים) והתאמתם למצבי סיעוד שונים. החברה מעסיקה מטפלות רבות הנבחרות בקפידה, תוך מתן הכשרה מתאימה. כלל המטפלות נבחנות על כישורי הטיפול ולא פחות חשוב, מתן דגש על יחסי האנוש שלהן. כך אנו דואגים להתאים לכל מטופל, בהתאם למצבו הבריאותי את המטפלת הטובה והמתאימה ביותר.

כמעסיקה הבלעדית של המטפלים, מ.ס.ד מלווה את המטופל ובני משפחתו לכל אורך הדרך. לכן, כל ההתקשרות במקרה של אי הבנה או בעיה מסוימת, תתבצע מול ובאמצעות נציגנו, בכדי להעניק את השירות הטוב ביותר.

מ.ס.ד שירותי סיעוד ועובדים זרים, חברת סיעוד מהמובילות בישראל לשירותכם!

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים על מטפלות סיעודיות בישראל? צרו עמנו קשר עכשיו:

לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
עזר לקשישים שנמצאים במצב סיעודי

עזר לקשישים שנמצאים במצב...

עזר לקשישים - בני האדם נועדו להזדקן. זוהי עובדת החיים ועלינו...
קרא עוד
הסעות לגיל הזהב

הסעות לגיל הזהב

שירותי הסעות משרתים את כלל האוכלוסייה לצורכי שינוע ממקום למקום...
קרא עוד
באילו מקרים בקרב הגיל השלישי יש צורך בטיפול סיעודי

באילו מקרים בקרב הגיל השלישי...

אחת התופעות השכיחות ביותר בקרב הגיל השלישי היא הקטרקט , כדי להבין...
קרא עוד