ערבית

מעבר לבית אבות

מעבר לבית אבות הוא אירוע משמעותי הן עבור הקשיש וכמובן עבור בני משפחתו. כיצד נוודא שאנו מבצעים את הבחירה הנכונה?

התארכות תוחלת החיים המבורכת מאוד, מביאה עמה לעתים, התמודדויות שונות בחיים. פעמים רבות חשים תופעת בדידות ואף דיכאון בקרב קשישים, תחושה שעשויה לנבוע מסיבות רבות. ביניהן: פטירת בן/בת הזוג, חוסר בתעסוקה יום יומית וכמובן, בני המשפחה אינם צמודים לקשיש במשך עשרים וארבע שעות ביממה. פעמים רבות נגמלת ההחלטה פשוט, לארגן מעבר לבית אבות. מעבר זה נותן מענה לקשיש בהפגת תחושת הבדידות. בתי אבות, מלאים בפעילויות המותאמות לגיל השלישי, צוות רפואי הסובב את הקשיש, ארוחות מסודרות ועוד.

חשוב לזכור, מעבר לבית אבות אינה אומרת בהכרח כי הקשיש ובני המשפחה הרימו ידיים וזאת רק “התחנה האחרונה” בחיים. נהפוך הוא, שילובו של הקשיש בבית אבות, עשויה לגרום לקשיש להתחיל לחיות את חייו מחדש, להרגיש שכל רגע מנוצל. הוא יוכל למצוא תעסוקה בין שלל החוגים והפעילויות, להכיר חברים חדשים ואפילו אהבה חדשה. הן הקשיש והן בני המשפחה צריכים לחוש תחושת ניצחון ולבלוב בכך שהקשיש מקבל את הטיפול הראוי, אותו הוא צריך ואף מחזיר לעצמו את שמחת החיים.

חשוב לציין, ככל הניתן, במצב בו הקשיש מתפקד היטב בביתו, גם אם זקוק לעזרה ותמיכה של מטפלת סיעודית, כדאי להשאיר אותו בביתו. מעבר לבית אבות דורש תקופת הסתגלות (בדיוק כמו הסתגלות לכל מסגרת בחיים). תקופה שעשויה להיות ארוכה בשל העובדה שעל הקשיש להסתגל לסביבה חדשה (אנשים חדשים ומגורים במקום חדש לאחר שנים שהתגורר במקום שהיה ביתו). אולם, פעמים רבות היתרונות הגדולים במגורים בבית אבות, עולים בהרבה על מגורים בבית הקשיש שמרבית הזמן נמצא בגפו. בית אבות מעניק כאמור לקשיש פעילויות, השגחה רפואית ועוד.

מעבר לבית אבות מתאים

ישנם בתי אבות רבים ומגוונים. בכל בית אבות נמצאת אוכלוסייה במצב רפואי מסוים. לכן, לקראת המעבר עצמו,חשוב להשיג סיכום רפואי והמלצות. ניתן להיעזר בהמלצת חברות סיעוד. חלק מחברות אלו, עשויות להתאים בצורה הטובה ביותר את בית האבות המומלץ עבור הקשיש. כמובן שהכל תלוי במצבו הבריאותי:

  • מצב בריאותי יציב – הכוונה היא לקשישים שאינם זקוקים לעזרה רבה בביצוע פעולות היום יום אך כן זקוקים לחברת אנשים ותמיכה רפואית בעת הצורך.
  • מצב בריאותי לקוי – כזה הזקוק לסוג מסוים של שירותי סיעוד. במקרה זה יעבור הקשיש לבית אבות סיעודי המותאם למקרי סיעוד ברמות שונות.
מעבר לבית אבות

פעמים רבות חשוב להכיר במציאות ולדעת כי מעבר לבית אבות הוא הפתרון הטוב ביותר הן עבור הקשיש והן עבור בני המשפחה

  • מצב בריאותי איתן, מצב נפשי רופף – מדובר על קשישים הסובלים ממחלות כגון דמנציה (שיטיון) ואינם מודעים לעצמם ולסביבה.פעמים רבות עליהם לקבל עזרה, תמיכה, ליווי והשגחה של עשרים וארבע שעות .

בגיל הזהב, קורים מקרים רבים בהם הקשיש נאלץ מלכתחילה לקיים מעבר לבית אבות בשל אירוע (לב, מוחי ועוד) שעבר וביתו הפך להיות מסוכן עבורו. במקרים אלו, חשובה חוות דעת רופא המשפחה המכיר את הקשיש היטב ויידע לתת המלצה לבית אבות מתאים למצבו הרפואי.

כאמור, מעבר לבית אבות קשה בכל מקרה. בעיקר כאשר הקשיש צלול בדעתו. חשוב מאוד ככל הניתן שייקח חלק פעיל בבחירת בית האבות הנכון. לא משנה כמה יכול בית אבות להיות מפואר ובעל שפע פעילויות, בסופו של דבר הקשיש הוא המתגורר בו. לכן, חשוב שיהיה שותף מלא לבחירה מבין כלל בתי האבות. בנוסף, חשוב להתייעץ עם רופא המשפחה, לתת תיק רפואי מלא לסגל בבית האבות ולדעת כי אכן הם יכולים להתמודד עם כל בעיה רפואית שעשויה לקרות. כאמור, חברות סיעוד לרוב, יודעות להתאים את בתי האבות הנכונים בעזרת הידע והניסיון שלהם בהתבסס על מצב הישיש. התייעצות עמם עשוייה להועיל ולמצוא את המקום הנכון עבור בן המשפחה.

בשלב ההסתגלות חשוב להגדיל בביקורים ולנסות לתת התאקלמות טובה ככל הניתן. והכי חשוב – להוציא מהראש את המשפט כי מעבר לבית אבות הוא הפסד וויתור. ליהפך זה הוא נצחון גדול שעשוי אף להאריך את החיים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
Call Now Button