ערבית

יצירת סביבה בטוחה לקשיש בביתו

יצירת סביבה בטוחה לקשיש בביתו ובסביבתו היא חשובה ביותר. ככל שמתבגרים כך גוברים הסכנות לנפילות והן לתוצאות חמורות כתוצאה מכך. מה ניתן לעשות עבור הקשיש בכדי למזער את הסכנה בסביבתו הביתית?

יבשנים האחרונות בעקבות התפתחות הרפואה המודרנית וסיגול אורך חיים בריא יותר, אנו חווים עלייה בתוחלת החיים. עלייה זו נפלאה מצד אחד משום שאנו יכולים להיות לצד יקירינו שנים ארוכות יותר. אולם עבור הקשיש, פעמים רבות עליו להתמודד עם מצבים חדשים, איתם לא התמודד במהלך החיים. אנו רואים עלייה בצורך בשירותי סיעוד (לקריאה על שירותי סיעוד קראו כאן) עבור קשישים רבים שאינם יכולים לבצע פעולות בסיסיות באופן עצמאי. חלק מהמקרים מתרחשים בעקבות נפילות ופגיעות דווקא בבית הקשיש וסביבתו שאמורה להיות הבטוחה ביותר. מקרים רבים יכלו להימנע בעזרת יצירת סביבה בטוחה לקשיש.

יצירת סביבה בטוחה לקשיש

תאונות רבות מתרחשות דווקא בסביבה המוכרת ביותר לקשיש – בביתו, שם הוא אמור לחוש הכי בטוח

הסכנות באי יצירת סביבה בטוחה לקשיש:

המקרים השכיחים ביותר הם של קשישים אשר נפגעו בביתם מנפילה שגררה שבר באחד הגפיים או באגן. פעמים רבות, לאחר הנפילה נזקק הקשיש לעזרה בתפקוד היום יומי (למידע על עזרתה של מטפלת סיעודית לחצו כאן). אחד מכל שלושה קשישים חווה נפילה פעם אחת בשנה לפחות. מרבית הנפילות מתרחשות בביתו של הקשיש. דווקא במקום בו הוא אמור להרגיש הכי בטוח. יצירת סביבה בטוחה לקשיש בין כלל חדרי הבית והן במעברים (מסדרונות) עשויות למנוע את הנפילה הבאה.

פעמים רבות, נפילות מתרחשות בעקבות התקלות ברהיט מסוים, החלקה במקלחת, אבדן היציבות שעלול לקרות לאחר סחרחורת הנובעת מקימה מהירה, החלפת תרופות לאיזון לחץ דם, אבדן הראייה ובעיות באוזניים המתפקדות גם כשומרות על שיווי המשקל.

יצירת סביבה בטוחה לקשיש – מה זה אומר בעצם?

החשיבות היא גבוהה. ביצוע מספר פעולות מנע, עשויות למנוע את הנפילה הבאה ולמנוע אסון של ממש:

  • התאמת חדרי המגורים – אחד הגורמים המהווים סכנה גדולה גבוהה הם הרהיטים בשימוש היום יומי. חשוב שבני המשפחה ובמידה וקיימת מטפלת לקשישים יאפשרו סביבה בטיחותית. חשוב להזיז רהיטים שעלול הקשיש להיתקל בהם במעברו בין חדרי הבית. ניתן לשים בזוויות הרהיטים מעין מגיני סיליקון או גומי שימנעו מכה חזקה. חשוב לחזק את ברגי כיסאות השולחן ולוודא שהם במצב יציב וחזק. חשוב ליצור נגישות לכלל הפריטים בהם לקשיש צורך בשימוש יום יומי ולמנוע ממנו באופן מוחלט לעלות על כיסאות וסולמות. לעתים פעולת העליה עצמה גורמת לסחרחורת ונפילה מגובה שעשויה להיות מסוכנת. יצירת סביבה בטוחה לקשיש בביתו דורשת התאמת המעברים עצמם. במידה ובבית הישיש מדרגות, חשוב להדביק עליהן מדבקות המונעות החלקה. בנוסף, מומלץ במעברים להתקין נורות הנדלקות בעזרת חיישן תנועה שיאפשרו גם בשעות הליל להימנע מנפילות ופגיעות.
  • התאמת חדר האמבטיה – נפילות רבות מתרחשות דווקא בחדר האמבטיה. במידה ובבית קיימים הן מקלחת והן אמבטיה, מומלץ שהקשיש יתקלח באופן תדיר במקלחת במצב עמידה. רצוי להתקין ידית אחיזה הן במקלחת והן בחדר האמבטיה בכדי שיוכל הקשיש בעת הצורך לאחוז בה. בנוסף, לצד השירותים מומלץ להתאים ידית זהה. ניתן לפרוש שטיח גומי (כמו של ילדים) שימנע את ההחלקה. יש להרגיל את הקשיש שלא לנעול את חדר האמבטיה, להתקין במידת האפשר לחצן מצוקה בחדר ולהיכנס עם טלפון נייד בכדי לבקש עזרה. בנוסף, במידת האפשר, יש לקבוע את הדלת שתפתח כלפי חוץ ולא פנים החדר. ניתן להתייעץ עם רופא המשפחה או חברת סיעוד בכדי לקבל עצות עבור יצירת סביבה בטוחה לקשיש.
  • שמירה על הבריאות – סעיף חשוב בכל נושא הקשור לקשישים – שמירה על תזונה נכונה, בדיקות תדירות (גם אוזניים הקשורות לשיווי משקל וראייה), כמובן גם ביצוע פעילות גופנית תחזק הן את השרירים והן את העצמות. כך שבמידה ואכן תחול נפילה, הסיכון לשבר בעצמות פוחת.
פעילות ספורטיבית

פעילות גופנית לקשישים תועיל בחיזוק העצמות והשרירים

  • פעולות מנע אישיות – על הקשיש להתרגל לקום בהדרגתיות מהמיטה, קימה מהירה עלולה לגרום לסחרחורות. במידה ומחליפים לקשיש תרופות, יש לראות כיצד הגוף מסתגל ולשים לב לכל תוצאת לוואי באשר היא.

רבות מהנפילות מתרחשות דווקא בביתו של הקשיש בסביבתו המוכרת והמוגנת. ביצוע מספר פעולות מנע, עשויות למנוע את הנפילה הבאה או הפגיעה הגופנית החמורה. מאחלים לכם בריאות חזקה ויציבה!

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו:
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
Call Now Button