ערבית

בעיות עיכול בגיל השלישי ואיך לטפל בהן

בעיות עיכול – ככל שאנחנו מתבגרים, כך מערכות הגוף השונות הופכות להיות פגיעות יותר ומערכת  העיכול אינה יוצאת דופן. מהן בעיות העיכול הנפוצות ביותר אצל מבוגרים וכיצד מטפלים בהן?

עצירות

עצירות היא אחת מהתופעות היותר מוכרות שכולנו חווים אותה בשלב כזה או אחר. מכיוון שאצל אנשים מבוגרים, תנועת השרירים אשר דוחפים את המזון במעי הגס מואטת, יותר מים נספגים בחזרה אל הגוף ויש יותר “תקיעות” שעלולות למנוע מהמזון לצאת מן הגוף.

בנוסף לכך, מבוגרים רבים משתמשים בתרופות המבוססות על סגירת תעלות הסידן כגון תרופות להורדת לחץ דם, ותרופות אלו עשויות לגרום אף הן להאטת פעילות המעיים או למתן שתן בדחיפות רבה יותר, מה שגורם לגוף להתייבש אם לא מקפידים על שתיה מרובה. תרופות אחרות שעלולות לגרום לעצירות הן כאלו לשיכוך כאבים (תרופות נרקוטיות) שמקובל להשתמש בהן אחרי הליכים כירורגים.

סיבות נוספות לעצירות הן חוסר פעילות ספורטיבית ותזוזה מועטה אשר תורמים להאטת קצב חילוף החומרים בגוף

דיברטיקולה

דיברטיקולה מתאפיינת בכיסים הבולטים מן המעיים, ואם בכיסים האלו מתפתחת דלקת, הדבר יתבטא בתופעות כמו התכווצויות בבטן, כאבים, בחילות והקאות.

דלקת הקיבה וכיבים

תרופות נוגדות דלקת שאינן סטראוידיות כמו אלו שנועדו לטפל בכאבים כרוניים עשוית לגרום לדלקת כרונית בקיבה, לכיבים ואף דימום (שאינו תמיד מלווה בכאבים) בשימוש ממושך.

בעיות עיכול בוושט

העברת המזון מהפה לקיבה דרך הוושט מתבצעת באופן דומה להעברת המזון דרך המעי הגס, ולכן מבוגרים עשויים לסבול מתופעות כמו בעיות בבליעה או בשתייה. מחלות המאפיינות את האוכלוסייה המבוגרת כמו שבץ, דמנציה ופרקינסון עשויות להגביר את התופעה.

פוליפים

פוליפים הם גידולים במעי הגס. הנטייה לפתח אותם עשויה להיות גנטית, אבל גם מושפעת מאורח החיים ובעיקר מתזונה לא מאוזנת. מכיוון שפוליפים עשויים להיות סרטניים, ההמלצה היא לעבור בדיקת קולונוסקופיה אחת לתקופה מגיל 50 ומעלה.

ריפלוקס קיבתי ושטי (ראשי תיבות – GERD)

ריפלוקס היא סוג של צרבת שבמהלכה עולים מיצי הקיבה החומציים במעלה הוושט ויוצרים תחושה של צריבה בחזה ובגרון. אם לא מטפלים בה, עשויים להיווצר כיבים ודלקות שיביאו להיווצרות הוושט.

הסיבות לתופעה הן מגוונות : החל מפגם מבני שגורם לשסתום רפוי בחלק התחתון של הוושט, דרך בקע בסרעפת ועד להימצאות של החיידק הילובקטר פילורי. גם אורח חיים לא בריא, תזונה לקויה, השמנה או עישון יכולים לתרום לה.

טיפול קונבנציונאלי אל מול טיפול בראי הרפואה הסינית

כאשר שוללים גורמים כמו זיהומים או התחלה של תהליך סרטני, הטיפול במרבית התופעות הללו נעשה באמצעות תרופות אנטי דלקתיות, חומרים משלשלים או כאלו שנועדו להפחית את החומציות בקיבה. הבעיה היא שחלק מהתרופות הללו הן למעשה סוג של אנטיביוטיקה, ולכן לא ניתן להשתמש בהן על בסיס קבוע על מנת לא להחליש את הגוף עוד יותר.

בעיות עיכול

דרך אחרת לטיפול היא באמצעות הרפואה הסינית שלעתים מוכרה בישראל בשם רפואה משלימה ששמה דגש על איזון הגוף ובחינה של מקור הבעיה ולא רק טיפול בסימפטומים. ברפואה הסינית יש לא מעט טכניקות שיכולות לשפר את המצב או למנוע את הידרדרותו:

תזונה

על פי הרפואה הסינית, יש חשיבות לא רק לתפריט תזונתי שמפחית את העומס על הקיבה ומונע גירוי שלה, אלא גם לאופן בו אנחנו אוכלים, כאשר מומלץ לאכול במתינות ולא באופן חפוז ונמהר.

דיקור סיני וצמחי מרפא

הדיקור הסיני ושימוש בצמחי מרפא נועדו להרגיע את הגוף וכך להפחית את החרדה והמתח שעשויים להחריף בעיות במערכת העיכול. יש בהם גם את היכולת לחזק את מערכת העיכול ולתרום לתנועה תקינה של המעי, כמו גם להפחית את החום שהוא חלק אינטגראלי בכל תהליך דלקתי.

באופן ספציפי יותר, צמחי המרפא יכולים לשמש כחומר אנטי חומצי ולכן להקל על מי שסובל מריפלוקס.

בכל אופן, יובהר כי יש להתייעץ עם רופא מומחה ולמצות את כל האפשרויות הקיימות לפני שפונים לטיפול נוסף, וזאת על מנת לשלול מצבים רפואיים מסכני חיים.

מ.ס.ד שירותי סיעוד ועובדים זרים, חברת סיעוד מהמובילות בישראל לשירותכם!

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו: 
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
Call Now Button