ערבית

איך לדבר נכון עם קשישים?

איך לדבר נכון עם מבוגרים – פעמים רבות מתייחסים אל הקשישים כילדים קטנים בהתייחסות אליהם. חשוב לזכור כי הדבר עלול לפגוע בהם, להרע את מצבם הרפואי ועוד. כיצד יש לשוחח עם קשישים?

אנו רואים את זה פעמים רבות ולא תמיד זה נראה לנו מוזר, אנו עשויים לראות זאת נעשה על ידי בני המשפחה הקרובים, הרופאים, מטפלת לקשישים ואף בבתי אבות. מדובר בתופעה הנקראת בעברית “קשישית” ובאנגלית ElderSpeak כאשר הכוונה היא שאנשים נוטים לדבר עם אנשים מבוגרים בדיוק כפי שהיו מדברים עם תינוקות וילדים קטנים. אנשים אינם בטוחים איך לדבר נכון עם אוכלוסיה מבוגרת, לכן, פעמים רבות ניתן לשמוע אותם מדברים בטון גבוה, איטי, בגוף ראשון רבים (לדוגמה: אנחנו רעבים? אנחנו רוצים ללכת? יש לנו פיפי?) ועוד- בדיוק כאילו והיו משוחחים עם ילדים קטנים.

איך לדבר נכון

הוכח מחקרית כי דיבור ילדותי גורם פעולה הפוכה בקרב המטופלים

כאשר מדברים על טיפול בקשישים רבים חושבים כי הדבר כולל אך ורק עזרה פיזית הכוללת עזרה בפעולות היום יום. הלא גם על פי חוק סיעוד, רק אנשים המתקשים לבצע פעולות באופן עצמאי: שכיבה וקימה מהמיטה, הליכה וניידות, שליטה על הסוגרים, אכילה ועוד, זכאים לקבל עזרה של אדם חיצוני. אולם אף אחד לא מגדיר איך לדבר נכון עם אותם המבוגרים. חשוב לדעת, מחקרים רבים שנערכו בנושא על ידי מקורות מוערכים בארצות הברית ובעולם, קבעו כי דיבור באופן “ילדותי” עם קשישים עשוי לגרום להם לתחושת אשמה ותלותיות, אנשים רבים חשו במבוכה רבה וירידה בביטחון העצמי שלהם – דבר שאף עלול לקצר את תוחלת החיים שלהם, חלקם הסובל מחוסר מודעות עצמית בשל אלצהיימר וכדומה, אף התנהגו באלימות כתוצאה מאותו דיבור שגוי.

איך לדבר נכון אם כן, עם יקירנו המבוגרים?

  • יש לדבר בגובה העיניים – רבים המטפלים ובני המשפחה שחושבים כי דיבור המעורר חיבה יתרה מצד המטפל, גורם לתחושת סיפוק אצל המטופל ואף הדבר מקרב בניהם. אולם, אותם מחקרים הוכיחו כי הקשישים רוצים שידברו אליהם כאל כל אדם. כששאלו אותם איך לדבר נכון אם כן – כולם ענו כי הם מעדיפים כנות ודיבור עמם כאילו מדברים עם כל אדם אחר. רבים חשים דווקא תחושת עלבון ואף לא משתפים פעולה עם הטיפול הרפואי בשל כך.
איך לדבר נכון

דיבור עם המטופל בגובה העיניים ולזכור כי תמיד עומד לפנינו מישהו שהספיק לצבור חוויות מחיים שלמים

  • לזכור כי עומד אדם לפניכם – לעתים קרובות ההתמסרות לטיפול גורמת לשכוח כי בסופו של דבר מדובר באדם שחווה חיים שלמים, עד שהגיע למצב בו הוא נזקק לעזרת מטפלת סיעודית. כאשר מדברים אל הקשישים בצורה ילדותית, רבים מהמטופלים חשים כי מתייחסים אליהם כאל כנועים וכאילו אינם מודעים לסביבתם כשבפועל המוח שלהם צלול וכל שהם רוצים שיתייחסו אליהם כאדם לכל דבר.
  • מצב של חרב פיפיות – מטפלים רבים אינם יודעים איך לדבר נכון ולפנות לקשישים. מצד אחד הם רוצים להתחבב במהרה על הקשיש ולפתח עמו מערכת יחסים קרובה ומנגד מבחינת הקשיש המטפל יוצר סוג של אנטגוניזם. מרבית המחקרים מצביעים במסקנותיהם כי על חברת סיעוד להעביר הכשרה מתאימה הכוללת שיח נכון עם קשישים.
  • לזכור תמיד כי הקשיש אינו שקוף – פעמים רבות נוטים לשכוח המטפלים ובני המשפחה כי הקשיש עומד ממש על ידם, הוא שומע ולרוב גם מבין בדיוק על מה מדברים. בשונה מילדים שניתן לדבר בקודים מסוימים, הקשיש כבר יודע להבחין במניפולציות ולהבין את המציאות כמות שהיא. פעמים רבות גם רופאים חוטאים בכך ואם לדוגמה מלווה אחד מבני המשפחה הצעירים את אימו או אביו לרופא, פעמים רבות הרופא יפנה באופן שאינו מודע לצעיר מבין השניים בכדי להבין את מצב המבוגר. בפועל הוא יכול ואף צריך לפנות קודם כל למבוגר.

שיח ילדותי עם מבוגרים מוביל לרוב לתוצאות שונות לחלוטין ממטרת המטפל, שבאופן לא מודע רק רצה להתקרב למטופל מבלי לחשוב על רגשותיו. חשוב לזכור כי מאוחרי כל אדם, קיימים ערכים, זיכרונות וחוויות שאותם צבר במהלך חייו. קשיש כבר לא ילד ואולי אף שכח כיצד זה להיות ילד. בסך הכל כולם רוצים שידברו אליהם בכבוד ובצורה נאותה.

לקבלת מידע נוסף וייעוץ חינם צרו עמנו קשר עכשיו:
לחצו כאן לחיוג 1-700-708-778

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

ביטוח לאומי עזרה לקשישים

קרא עוד
ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס בגיל השלישי

ברונכיטיס היא מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה. זוהי מחלה הפוגעת ברירית...
קרא עוד
היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה בקשישים

היפוגליקמיה היא מצב שעלול להיגרם אצל אנשים חולי סוכרת ושבו רמת...
קרא עוד
בעיות שיניים בגיל השלישי – איך ומתי מטפלים?

בעיות שיניים בגיל השלישי –...

הגיל השלישי - פרק זמן שהולך ומתארך בימינו בעקבות העלייה המתמשכת...
קרא עוד
Call Now Button