ערבית

חוק סיעוד – נכון לשנת 2017

חוק סיעוד בשנת 2017, כמעט 30 שנה לאחר שנחקק (בשנת 1988), ממשיך לדאוג לכל הזקוקים לעזרה סיעודית מכל קשת האוכלוסייה, במתן גמלה עבור מטפלת סיעודית, ביקור במעונות יום ועוד. 

כמות האוכלוסייה הזוכה לגמלת סיעוד (בהתאם לחוק סיעוד בשנת 2017) היא כ- 2%. מדובר על למעלה מ -160000 תושבים אשר מקבלים עזרה כספית בכדי לבצע את פעולות היום יום שאינם יכולים לבצע יותר בעצמם. זכאות לגמלת סיעוד מאושרת על ידי המוסד לביטוח לאומי, לאחר הגשת תביעה וביצוע מבחן תלות על ידי נציג מטעמה. לפני שמגישים את טופס התביעה, יש מספר דברים שחשוב לדעת ולהבין:

חוק סיעוד – מי זכאי ?

חוק סיעוד – על פי החוק בישראל, אדם אשר הגיע לגיל הפרישה (גברים בגיל 67, נשים בגיל 64) ואשר מתגורר בביתו וזקוק לעזרתו של אדם אחר לצורך ביצוע פעולות יומיומיות כמו אכילה, רחצה, ניידות בבית וכד' או זקוק להשגחה רציפה כשהוא בבית על מנת להבטיח את בטיחותו. בנוסף למבחן התלות, קיים מבחן הכנסות (לחצו כאן לידיעת רף ההכנסות) וכמו גם בדיקה האם לא מתקבלים תשלומים מקצבאות נוספות  – זכאי לקבל גמלת סיעוד.

חוק סיעוד

חוק סיעוד מאפשר לכל אדם להתקיים בכבוד גם במצבים שבהם הוא נזקק לעזרה נוספת

מה קורה אחרי הגשת טופס התביעה?

לאחר כ – 14 ימים מהגשת טופס התביעה למוסד לביטוח לאומי, נציג מטעמם יוצר קשר על מנת לתאם ביקור בית. במסגרת ביקור הבית, המבוצע על ידי אח / אחות / פיזיותרפיסט, נבדקת הרמה התפקודית של הקשיש על ידי מבחן תלות ADL. המבחן בודק תפקוד במספר תחומים: ניידות, הלבשה, רחצה, אכילה ונטילת תרופות, שליטה בסוגרים וטיפול בהפרשות, מצב מנטלי והצורך בהשגחה. כל קושי מסוים בתפקוד מקבל ניקוד ובסיום הבדיקה הניקוד משוכלל ומתורגם לרמת זכאות.

עיקר הבדיקה מתמקדת בתפקוד וביצוע הפעולות בתוך הבית. קושי של הקשיש להתנהל מחוץ לבית לא נלקח בחשבון. מומלץ וחשוב מאוד  שתהיה נוכחות של בן משפחה בבדיקה.

באמצעות הגמלה יכול אותו אדם לבחור את השירותים המתאימים לו מתוך הרשימה הבאה:

  • טיפול על ידי מטפלת סיעודית מקצועית בבית
  • ביקור במרכז יום לצורך קבלת טיפול
  • אספקה של מוצרי ספיגה למבוגרים
  • אספקת לחצן מצוקה ושירותי כביסה

במסגרת רמת הזכאות ניתן לקבל שירותים נוספים חוץ ממטפלת לבית, ביניהם: שירותי כביסה, לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה, מרכז יום. לאחר קבלת אישור על רמת הזכאות, עובדת סוציאלית מטעם הלשכה לשירותים חברתיים במקום המגורים של הקשיש, בונה יחד איתו או בן משפחתו, תכנית טיפול עם הרכב השירותים שמעוניין לקבל מתוך סל השירותים הכלולים בגמלת הסיעוד.

חוק סיעוד

כל אדם תושב ישראל שעבר את גיל הפרישה רשאי להגיש בקשה לגמלת סיעוד לפי חוק סיעוד הקבוע

חוק סיעוד כולל 3 רמות זכאות:

  • רמה א' 91% – הקשיש זכאי לקבל עזרה בהיקף של 9.75 שעות שבועיות בגמלה מלאה. בגמלה מופחת לבעלי הכנסות גבוהות הזכאות תהיה של 5 שעות בשבוע.
  • רמה ב' 150% – הקשיש זכאי לקבל עזרה בהיקף של 16 שעות שבועיות. גמלה מופחתות לבעלי הכנסות גבוהות מן הרף, הזכאות היא בהיקף של 8 שעות שבועיות.
  • רמה ג' 168% – הקשיש זכאי לקבל עזרה בהיקף של 18 שעות שבועיות. או בגמלה מופחתת לבעלי הכנסות גבוהות, זכאות ל – 9 שעות בשבוע.

חשוב לדעת שלרמות הזכאות של 150% ו168%, מתלוות זכויות נוספות:

  1. ניתן להגיש בקשה להיתר העסקה לעובד זר.
  2. מי שלא מבקש היתר העסקה לעובד זר, מקבל באופן אוטומטי שעות מיוחדות: 150% מקבלים תוספת של 3 שעות בשבוע (כלומר, סך הכל 19 שעות שבועיות), 168% מקבלים תוספת של 4 שעות בשבוע (כלומר, סך הכל 22 שעות שבועיות).
  3. ניצולי שואה, המוכרים בקרן לרווחת ניצולי השואה, מקבלים תוספת של 9 שעות בשבוע.

כל תביעה מטופלת בתוך כ- 60 ימים ממועד קבלתה במוסד לביטוח לאומי. על תשובת הביטוח הלאומי ניתן לערער ולהוסיף אסמכתאות רפואיות שמעידות על מצב מגיש הבקשה.

על מנת לקבל את גמלת הסיעוד יש להגיש בקשה מתאימה למוסד לביטוח לאומי. את התביעה יכולים להגיש האדם הזקוק לשירותי סיעוד או אדם המייצג אותו (בן משפחה, אפוטרופוס). להורדת טופס תביעה לגמלת סיעוד >>> טופס תביעה לגמלת סיעוד

האם יש חריגות לבני 90?

קשיש אשר עבר את גיל 90, זכאי לבחור את אופן ביצוע בדיקת התלות, כלומר, בין אם על ידי בודק של המוסד לביטוח לאומי או בין אם באמצעות רופא מומחה בגריאטריה במוסד ציבורי. מעבר לכך, קשיש אשר זכאי לגמלת סיעוד ברמה של 150%, בהגיעו לגיל 90 תתעדכן זכאותו באופן אוטומטי לרמה של 168%.

האם במבחן התלות יש משמעות לקשיש שגר לבד?

קשיש אשר גר לבד / גר עם בן זוג שזכאי לגמלת סיעוד / גר עם ילד נכה, עונה להגדרה של קשיש בודד. במסגרת מבחן התלות, קשיש בודד מקבל אוטומטית חצי נקודה. קשיש אשר עונה להגדרה של בודד וגם בעל תעודת עיוור, זכאי באופן אוטומטי לגמלת סיעוד ברמה של 91% ללא ביצוע הערכת תלות.

מה ניתן לעשות על מנת לקבל יותר שעות בשבוע?

במידה ולקשיש אושרה גמלת סיעוד ברמה של 91% או 150% וחלה החמרה במצבו, הוא זכאי להגיש תביעה להחמרת מצב בצירוף מסמכים רפואיים המעידים על החמרה במצבו. להורדת טופס החמרת מצב >>> טופס החמרת מצב

מה תפקידה של חברת הסיעוד בנושא גמלת הסיעוד?

כאשר מעוניינים להגיש תביעה לגמלת סיעוד, מאוד כדאי לפנות לחברת סיעוד על מנת לקבל את כל המידע הרלוונטי ובנוסף שירות טרום סיעוד. שירות זה אינו כרוך בתשלום ומשמעותו הכנסת מטפלת ל-6 שעות שבועיות לפחות על חשבון החברה. לרוב שירות זה ניתן עד לסיום ההליך של הגשת התביעה לביטוח לאומי וקבלת אישור על זכאות.

מ.ס.ד לשירותכם

הגשת בקשה לקבלת גמלת סיעוד לזכאי חוק סיעוד צריכה להתבצע בדיוק רב וכמובן על פי ההנחיות של המוסד לביטוח לאומי.
אם הבקשה תאושר, נשמח לספק לכם שירותי סיעוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, על ידי צוות מטפלים מקצועיים ומסורים.

מ.ס.ד שירותי סיעוד ועובדים זרים, חברת סיעוד מהמובילות בישראל לשירותכם!

 

 

 

 

 

 

 

קטגוריות

השאירו פרטים ונחזור אליכם!

שם:
טלפון:
דוא”ל:
עיר מגורים:
הודעה:

סרטונים

פייסבוק

חדשות אחרונות

הסעות לגיל הזהב

הסעות לגיל הזהב

שירותי הסעות משרתים את כלל האוכלוסייה לצורכי שינוע ממקום למקום...
קרא עוד
באילו מקרים בקרב הגיל השלישי יש צורך בטיפול סיעודי

באילו מקרים בקרב הגיל השלישי...

קרא עוד
תרופות אלטרנטיביות – קנאביס רפואי למבוגרים וקשישים

תרופות אלטרנטיביות –...

תרופות אלטרנטיביות - אף על פי שנדמה, שהעולם שייך לצעירים, גם בכל...
קרא עוד
דרכי התמודדות עם בריחת שתן בגיל השלישי

דרכי התמודדות עם בריחת שתן...

בריחת שתן זו בעיה נפוצה ושכיחה מאוד והיא אופיינית בעיקר אצל בני...
קרא עוד